Kamera on-line

W Krakowie o przyszłości samorządów

W stolicy Małopolski zakończył się Europejski Kongres Samorządów, w którym wzięło udział około tysiąca osób związanych z samorządnością, zarówno w wydaniu lokalnym, jak i regionalnym. Swój głos miał tam również powiat kędzierzyńsko-kozielski, który reprezentowała starosta Małgorzata Tudaj oraz samorząd województwa opolskiego, którego przedstawicielem w debacie był wicemarszałek Roman Kolek.

Dyskutowano m.in. o nowym modelu finansowania samorządów. Zwrócono uwagę, że samorządy dochodzą do finansowej oraz organizacyjnej granicy. Konieczny jest zwrot w funkcjonowaniu finansów lokalnych, gdyż inaczej kraj nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Szeroko mówiono też o kolejnym rozdaniu środków unijnych i możliwościach wykorzystania ich przez samorządy. Kongres to też okazja do nawiązania kontaktów biznesowych oraz tych związanych z partnerstwem publiczno-prywatnym.

W panelach dyskusyjnych wzięło udział wielu znamienitych gości z całej Europy. Wśród nich m.in. David Narmania, Mer Tbilisi, Markku Markkula, Prezydent Komitetu Regionów Unii Europejskiej oraz Gudrun Mosler-Törnström, Przewodnicząca Izby Regionów w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

- Rola samorządu ciągle się zmienia, kryzys spowodował bowiem tendencję do nacjonalizacji problemów gospodarczych. Z drugiej strony mówi się o nowym otwarciu i nowych szansach dla samorządów. To my podejmujący decyzje na poziomie samorządów powinniśmy mieć większy głos na temat przyszłości Unii Europejskiej – ocenił Markku Markkula, Prezydent Komitetu Regionów Unii Europejskiej.

Pod koniec pierwszego dnia cyklu debat odbyła się uroczysta gala pn. „Lider Samorządu 25-lecia”, podczas której nagrodzono najlepszych samorządowców minionego ćwierćwiecza. Kongres trwał dwa dni, wcześniej odbywał się w Krynicy w ramach forum poświęconego ekonomii. Począwszy od 2015 roku przedstawiciele samorządów będą spotykać się w Krakowie.

Oprac. AL

Foto: starostwo powiatowe, Krakow.pl, forum-ekonomiczne.pl

forum10.jpeg

forum2.jpeg

forum4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera