Kamera on-line

Tysiące na otwarciu kozielskiego „Szkwału”

Kilka tysięcy osób odwiedziło w piątek (8.05) kozielską przystań „Szkwał”. Starostwo zorganizowało tam otwarcie sezonu wodnego na Odrze. Impreza zaczęła się od występu orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Młodzi ludzie kilkakrotnie nagradzani byli brawami. Poprzez symboliczne uderzenie w dzwon przystań dla mieszkańców otworzyli wspólnie starosta Małgorzata Tudaj oraz wicestarosta Józef Gisman.

To pierwszy, ale ważny krok do tego, aby Odra była w większym stopniu wykorzystywana przez naszych mieszkańców – mówiła szefowa zarządu powiatu.

Potem odbył się pierwszy pokazowy rejs odrestaurowaną łodzią Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Pokład pękał w szwach, choć nie tylko on, bo tego dnia nie brakowało tych, którzy z instruktorem chcieli nauczyć się pływania w kajaku czy spróbować swoich sił na motorówce, a nawet zrobić sobie zdjęcie ze słynnymi kędzierzyńskimi morsami, którzy towarzyszyli wydarzeniu. O zabezpieczenie imprezy zadbało Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.  

Na przystani do dyspozycji są od teraz kajaki i łodzie, a chętnych wozi wycieczkowiec Silesia. Do tego otwarto bazę noclegową, która przysłuży się wodniakom podczas nadodrzańskiej eskapady.   

W piątek nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, byli żonglerzy, monocykliści i akrobaci na linie. Sporym zainteresowaniem cieszył się pokaz chodzenia po szkle oraz rozżarzonych węglach. W tym konkurencjach swoich sił próbowali sami mieszkańcy, i to z całkiem udanym rezultatem. Każdego w te dość ekstremalne sztuczki wprowadzał fakir, który zachęcił do zabawy całe grupy ludzi. Dla odważnych przygotowano karnety do wypożyczalni kajaków Aquaactive na kozielskiej przystani.

O podniebienia zadbali uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół nr 1, którzy przygotowali m.in. bigos bosmana – danie pokazowe, które rozchodziło się błyskawicznie, podobnie, jak kilkadziesiąt rodzajów wina z winnicy „Pod dwoma stawami”.

Na koniec po raz pierwszy w tym miejscu zorganizowano pokaz krakowskiego teatru Los Fuegos. Jego członkowie przygotowali magiczne przedstawienie wieńcząc je ognistymi akrobacjami, które wielokrotnie nagradzane były gromkimi brawami.

AL

szkwał1.jpeg

Szkwał2.jpeg

szkwał3.jpeg

Szkwał4.jpeg

Szkwał5.jpeg

Szkwał6.jpeg

szkwał7.jpeg

Szkwał8.jpeg

Szkwał9.jpeg

Szkwał10.jpeg

Szkwał12.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera