Kamera on-line

Ważny głos w debacie o niepełnosprawnych

Powiatowa konferencja w Kłodnicy

Około setki osób wzięło udział w konferencji dotyczącej osób niepełnosprawnych, która odbyła się w Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu. Psycholodzy i pedagodzy radzili opiekunom z jakich form pomocy mogą skorzystać, dzielili się też wieloma cennymi uwagami. Co ważne, w roli prelegentów wystąpili sami rodzice uczniów i byłych wychowanków placówki. Konferencja nosiła tytuł: "Już dziś myślimy, co będzie jutro".

Konieczne są zmiany w prawie, tak aby zakłady pracy zatrudniające osoby niepełnosprawne mogły bezprzetargowo otrzymywać zlecenia na przykład na sprzątanie miasta, a takie rozwiązania funkcjonują już u naszych przyjaciół w Niemczech – mówił dziennikarzom wicestarosta Józef Gisman.

Dyrektor Krystyna Gielas przedstawiła plan edukacyjny dla osób niepełnosprawnych umysłowo, uwzględniając szeroki wachlarz możliwości edukacyjnych na terenie powiatu.

Barbara Sura, mama byłego ucznia szkoły opowiedziała o swoich doświadczeniach z edukacją syna Pawła, który już pracuje, wcześniej skończył szkołę zawodową, a do tego uczy się zaocznie w liceum.

- Paweł  miał tu przyjaciół, których w szkole masowej nie mógł znaleźć, cieszył się gdy szedł do szkoły – mówiła Barbara Sura.

Szeroko o działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób dorosłych opowiedziała kierowniczka Maja Kunicka. Z kolei o wsparciu ZUS-u dla osób niepełnosprawnych mówiła Elżbieta Kaczorowska-Rams, a o formach pomocy realizowanych przez MOPS Agata Morkis. Te informacje pozwoliły przybyłym na szersze spojrzenie na możliwości uzyskania dodatkowej pomocy. O obawach rodziców związanych z niepełnosprawnością swojego dziecka oraz o neuropsychologicznych mechanizmach oddziaływań terapeutycznych opowiedziały Agnieszka Garstka i Gabriela Joniak - terapeutki i nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych. W przerwie konferencji goście i gospodarze częstowali się pysznościami, które przygotowali uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Chleb domowej roboty, pyszne pasty i ciasta zrobiły furorę.
AL

konfa1.jpeg

konfa2.jpeg

konfa4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera