Kamera on-line

Wielka manifestacja młodzieży przeciwko uzależnieniom - film

Regionalny przystanek PaT w Kędzierzynie-Koźlu

Bardzo emocjonalne i trafiające w samo sedno. Taki był premierowy spektakl „Sekret” zagrany przez młodzież w Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Wszystko w ramach II Opolskiego Przystanku PaT, który trafił do naszego powiatu. Był też przemarsz ulicami oraz pełen energii finał w hali Azoty. Takiej zbiorowej manifestacji młodzieży z całego województwa przeciwko narkotykom jeszcze u nas nie było.

- Ten spektakl stworzono z myślą, by zapoczątkować nim święto młodości, ludzi żyjących bez uzależnień. Pokazujecie, że można bez używek przejść przez świat, widzieć go kolorowym, a nie szarym – mówiła podczas otwarcia starosta Małgorzata Tudaj.  

- Pewnie teraz myślicie, co ci starzy mogą nam powiedzieć, co oni wiedzą o życiu, my dopiero wiemy, nam się też tak wydawało, kiedy byliśmy w waszym wieku – zwróciła się do młodzieży Irena Doroszkiewicz, komendant wojewódzka policji w Opolu.

Najpierw odbył się casting, który miał wyłonić grupę aktorów. Potem każdy uczył się swojej roli.

 – Mieli na to tylko kilka dni, a efekt jest zdumiewający, tak jakby pracowali miesiącami – mówili ludzie wychodzący z sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

W przedstawieniu diler namawia młodych ludzi do wzięcia narkotyków. Przekonuje, że poczują się lepiej, a ich życie zmieni się na lepsze. Młodzi szybko jednak uzależniają się, a wówczas sprzedawca białego proszku żąda od nich pieniędzy za kolejne działki specyfików.

Sam spektakl to jednak nie wszystko, były również warsztaty, a w niedzielne południe wielki przemarsz ulicami miasta, w którym wzięło udział kilkaset osób. Na czele marszu policyjna orkiestra dęta z Wrocławia. Młodzi ludzie przywędrowali na plac Wolności, gdzie odbyła się Patosfera, manifestacja młodzieży, która zachęcała do życia bez uzależnień. Wielki finał w hali na os. Azoty, gdzie podsumowano akcję, zgromadził wszystkich jej inicjatorów – przedstawicieli policji, starostwa powiatowego, urzędu miasta oraz urzędu marszałkowskiego. Był śpiew, taniec, emocje i łzy.

To było coś niesamowitego, czego w naszym powiecie jeszcze nie było, bawiliśmy się świetnie jednocześnie zwracając uwagę na to, że bez używek można się znakomicie integrować – podsumowała Kamila Bernacka z Kędzierzyna-Koźla.

AL

 

 

pat1.jpeg

pat2.jpeg

pat3.jpeg

pat5.jpeg

pat4.jpeg

pat6.jpeg

pat12.jpeg

pat13.jpeg

pat11.jpeg

×

Zapisz się do newslettera