Kamera on-line

„Młody All-Chemik” – wybuchowe pokazy w Sławięcicach

Finał konkursu „Młody All-Chemik” odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu. Był skierowany do gimnazjalistów. Celem było zainteresowanie młodych ludzi chemią. I to się udało. Ponad stu gimnazjalistów obserwowało wybuchowe pokazy oraz wysłuchało interesujących wykładów przygotowanych przez naukowców. Jednym z nich było „Naturalne crime story – historie toksycznych roślin”. Dr Izabela Jasicka-Misiak z Uniwersytetu Opolskiego opowiadała o substancjach chemicznych produkowanych przez rośliny, które potrafią działać w bardzo wyrafinowany sposób.

Nasiona zawierają zabójcze trucizny, przepięknie pachnące, usypiające kwiaty wywołują drgawki. Wiele z nich odegrało nieprawdopodobną rolę w historii świata. Niektóre stały się nawet bohaterami opowieści kryminalnych, a lista ich ofiar jest naprawdę długa – zaznaczyła dr Izabela Jasicka-Misiak.

Najciekawszym bodaj punktem programu, który wzbudził żywą reakcję publiczności były pokazy chemiczne przygotowane przez studenckie koło naukowe przy Politechnice Śląskiej.

– W ramach klastra realizujemy program kształcenia kadr dla branży chemicznej. Kontynuujmy działania związane z promocją chemii, a spotkanie młodych chemików jest właśnie jednym z nich. Bawimy się chemią, a przez to popularyzujemy ją i promujemy oraz oczywiście uczymy się. Pokazujemy, że chemia jest ważna – mówiła dziennikarzom Mariola Szymańska, pełnomocnik koordynatora Klastra Chemii Specjalistycznej Chem-Ster w Kędzierzynie-Koźlu. – Cel, który nam przyświeca, to głównie pozyskanie kadr dla branży chemicznej, co jest procesem długookresowym. Te potrzeby są znaczne. Mamy nadzieję, że niektórzy uczestnicy naszych projektów w przyszłości znajdą pracę właśnie w sektorze chemicznym – dodaje.

- Było barwnie, wybuchowo i ciekawie, impreza przypadła mi do gustu i wiele z niej wyniosłam – relacjonowała po wszystkim Anna Kołaczko, gimnazjalistka z Kędzierzyna-Koźla.

W sumie zaproszenie do udziału w konkursie zostało przesłane do 46 szkół w województwie.

Konkurs i gala finałowa z pokazami zostały zorganizowane przez Klaster Chemii Specjalistycznej „Chem-Ster”. Nagrody ufundowało ZAK S.A, Brenntag Polska oraz kędzierzyńskie starostwo. Wygrało gimnazjum nr 5 z Kędzierzyna-Koźla, drugie było PG nr 2. Trzecie miejsce na podium zdobyło PG nr 1 z Nysy.  

AL

chemicy1.jpeg

chemicy2.jpeg

chemicy3.jpeg

chemicy4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera