Kamera on-line

Są pieniądze na neurologię. Szpital wygrał konkurs

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu wygrał konkurs ogłoszony przez opolski NFZ. To dobra informacja dla tysięcy pacjentów z tej części regionu. Oznacza to także, że poprawi się ogólna sytuacja finansowa szpitala, poprzez wzrost kontraktu na leczenie.

Mieszkańcy z naszego i ościennych powiatów będą leczeni na nowym oddziale neurologicznym z pododdziałem udarowym w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrektor Marek Staszewski podpisał już protokół uzgodnień, teraz placówkę czeka jeszcze zawarcie umowy. Od lipca nasz oddział będzie trzecim takim w skali całego województwa, gdzie za pomocą trombolizy leczy się pacjentów z udarem.

Dr Bogusław Wyłuda, kierownik kozielskiej neurologii mówi, że do Kędzierzyna-Koźla trafiają pacjenci właściwie ze wszystkich ościennych powiatów. – Są osoby ze Strzelec Opolskich, Głubczyc, Prudnika, a nawet Raciborza, no i oczywiście Kędzierzyna – wylicza.

- Większość dotarła do nas przed upływem drugiej godziny od wystąpienia objawów. Czas jest bardzo istotny, ponieważ powyżej 120 minut tylko jeden na siedmiu chorych ma szanse na wyjście z udaru - dodaje dr Wyłuda.

Standardy leczenia udarów mówią, że na 300 tys. mieszkańców powinien funkcjonować jeden ośrodek zapewniający opiekę medyczną w takich przypadkach.

W Koźlu dostępne jest nie tylko całodobowe laboratorium, ale również tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny. Szpital ściśle współpracuje z sąsiadującą Polsko-Amerykańską Kliniką Serca.

Przypomnijmy, nową neurologię otwarto 29 października 2014 roku w Światowy Dzień Udaru Mózgu. Nad pacjentami czuwa tam sześciu lekarzy, w tym pięciu specjalistów neurologii.  Za wyposażenie i remont oddziału zapłaciło kędzierzyńskie starostwo, w sumie około 1 mln 800 tys. zł.

AL

O tym Radio Opole

neuro.jpeg

×

Zapisz się do newslettera