Kamera on-line

Partnerstwo powiatów kwitnie!

Owocna wymiana młodzieży

Kilkudziesięciu uczniów z partnerskiego powiatu Hohenlohe gości w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. W programie wizyty m.in. wspólne zajęcia z języka niemieckiego, angielskiego, technologii gastronomicznej oraz zwiedzanie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, a także kilka wycieczek, w tym do Krakowa, Opola i Bierkowic.

Jednym z punktów programu była też wizyta w siedzibie władz powiatowych. Starosta Małgorzata Tudaj oraz wicestarosta Józef Gisman wypytywali młodzież o zainteresowania i przybliżyli miasto oraz ościenne gminy, zarówno od strony geograficznej jak i gospodarczej czy społecznej. Wiedza młodych ludzi okazała się dużo większa, gdy padły nazwiska Koch i Eichendorff.

Ten pierwszy pracował u was i opracowywał metody leczenia gruźlicy – zauważyła jedna z uczennic. Z kolei Joseph von Eichendorff - poeta epoki romantyzmu - urodził się w pobliskich Łubowicach. Jego sylwetka była znana młodzieży z Niemiec.

- Najważniejsze jest to, że możemy zawierać nowe przyjaźnie, a przy okazji wiele się uczymy – powiedziała 18-letnia Jessica, która zaskoczyła wszystkich wypowiadając się łamaną polszczyzną. Jej dziadkowie bowiem pochodzą ze Świętochłowic na Śląsku. – Zawsze chętnie wracam w te strony – tłumaczyła.

- To już szósta wizyta u was, ale przyjechaliśmy tu nie dlatego, że musimy, ale dlatego, że chcemy, ponieważ nasza współpraca układa się modelowo – zaznaczył Volker Steffen, dyrektor szkoły partnerskiej, który zapisał na kartce kilka zdań w języku polskim. Ich odczytanie wcale jednak nie należało do łatwych. - To rzeczywiście trudne wyzwanie – śmiał się dyrektor Steffen.

Uczniowie z Niemiec gościli także w Zespole Szkół nr 1, gdzie zwiedzili dwie oddane do użytku nowoczesne pracownie. Skosztowali też dań przygotowanych przez tamtejszych adeptów sztuki kulinarnej.   

AL

Polub nasz profil na Facebooku!

3.jpeg

1.jpeg

5.jpeg

4.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera