Kamera on-line

„Sucharski” idzie do remontu. Będzie nowocześniejszy

Jedna z największych wodnych jednostek szkoleniowych w Polsce zostanie zmodernizowana. Statkiem „Sucharski” zajmie się kozielska stocznia, która wygrała przetarg na to zadanie.

W ramach praktyk zawodowych korzysta z niego 170 uczniów technikum Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Najdłuższy rejs po Odrze odbył się do Szczecina. Za remont powiat zapłaci 366 tys. zł.

W planach jest m.in. zakup i montaż kompasu satelitarnego, płynowskazów, dodatkowych elementów oświetlenia, systemu alarmowania o wysokim stanie napełnienia zbiorników. W maszynowni powstanie wyjście awaryjne,  a specjaliści wykonają pomiary grubości poszycia podwodnej części kadłuba.

Chodzi tu o odnowienie ważności wspólnotowego świadectwa zdolności żeglugowej jednostki, bez niego statek nie mógłby pływać – podkreśla Sławomir Szybkowski z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

Zaplanowano szereg niezbędnych prac konserwacyjnych, m.in. kotwic i łańcuchów. Firma remontowa dokona również regeneracji koła sterowego oraz innych urządzeń. Dokładnie przejrzane mają być zespoły napędowe, a sam układ sterowania zostanie zmodernizowany.

- Wykonawca wymieni liny nośne żurawików łodziowych oraz zbiorniki ściekowe, podobnie w przypadku siłowni oraz instalacji elektrycznej – dodaje Szybkowski.

Modernizacja statku zakończy się we wrześniu.   

AL

Sucharski.jpeg

×

Zapisz się do newslettera