Kamera on-line

Powiat wyróżniony przez „Newsweek Polska”

Kędzierzyńskie starostwo wyróżnione na Kongresie Regionów we Wrocławiu, gdzie m.in. „Newsweek Polska” docenił najlepsze polskie samorządy. Publikację na ten temat można znaleźć w specjalnym dodatku tego ogólnopolskiego tygodnika. W 20 merytorycznych spotkaniach wzięli udział samorządowcy, naukowcy, biznesmeni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Nasz powiat reprezentowali: starosta Małgorzata Tudaj oraz wicestarosta Józef Gisman.

Zastanawiano się m.in. nad tym, jak przyciągnąć biznes do regionów. W tej części gościem specjalnym był Richard Florida, urbanista, wykładowca Uniwersytetu w Toronto oraz autor światowych bestsellerów, które wprowadziły pojęcie Klasy Kreatywnej. Podczas prelekcji zwracał uwagę, że aby możliwy był rozwój gospodarczy napędzany siłą inteligencji, oprócz zaistnienia sytuacji społecznej możliwej do opisania trzema „T”: Technologia, Tolerancja i Talent, władze samorządowe – głównie miejskie – muszą zadbać także o jakość miasta, rozumianą jako wysokiej jakości środowisko, sprzyjające bezkonfliktowemu życiu mieszkańców. Florida definiuje klasę kreatywną jako nową grupę społeczną, która przejmuje od dwóch dekad inicjatywę rozwojową we współczesnej gospodarce. W największych metropoliach (jak Londyn czy Nowy Jork) według Floridy, klasa kreatywna to przeszło 70% mieszkańców.

Debatowano również o prawie budowlanym, zamówieniach publicznych, bezpieczeństwie energetycznym i ładzie przestrzennym. We Wrocławiu zastanawiano się także nad udogodnieniami komunikacyjnymi oraz ochroną środowiska. O przyszłości samorządów w różnych częściach Europy rozmawiali: Klaus Wowereit, były burmistrz Berlina oraz Witalij Kliczko, mer Kijowa.

W trakcie kongresu wręczono nagrody w prestiżowych konkursach i rankingach zorganizowanych przez „Newsweek Polska”, „Forbes” oraz Związek Powiatów Polskich.

Honorowanie najlepszych, w świadomości, że na ich sukces składa się nie tylko praca urzędników, ale także zaangażowanie mieszkańców, jest prawdziwą satysfakcją. Takie postawy powinny być dla nas wszystkich dobrym wzorem do naśladowania – mówił Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich.

W rankingu pod patronatem „Newsweek Polska” nasz powiat zajął piąte miejsce w kraju. Listę najlepszych polskich gmin i powiatów znajdziemy w aktualnym wydaniu tygodnika.

Foto: www.kongresregionow.pl 

Oprac. AL

news1.jpeg

Richard Florida podczas IV sesji plenarnej prowadzi wykład "Klasa kreatywna jako czynnik rozwoju miast. Wyzwania".

flores.jpeg

img4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera