Kamera on-line

Finał międzynarodowego projektu szkół

W Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu podsumowano międzynarodowy projekt edukacyjny z udziałem młodzieży z kilku krajów. Zatytułowano go Leonardo da Vinci – Agropuzzle 2. W środę (24.06) odbyła się konferencja z udziałem władz oraz nauczycieli.

Przez wiele miesięcy młodzi ludzie dowiadywali się jak działają małe, lokalne przedsiębiorstwa, które zajmują się m.in. agroturystyką. Odwiedzili Czechy, Rumunię, Portugalię oraz  Słowację. Budżet projektu opiewał na 100 tys. zł. Pieniądze pozyskano z zewnątrz przy wkładzie kędzierzyńskiego starostwa.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, powstała strona internetowa, zawiązaliśmy kolejne partnerstwa, i już pojawiły się pomysły na nowe przedsięwzięcia – mówi Sławomir Jakoniuk, nauczyciel w Zespole Szkół nr 1.

Językiem komunikacji projektu był język angielski, więc podczas wyjazdów to właśnie jego nauka pełniła jedną z istotnych ról.

- Bardzo wiele się nauczyliśmy, kontakt z innymi dał nam możliwość poznania kultury danego kraju, rozwinięcia zainteresowań – komentują uczniowie z ZS nr 1.  

- Musimy w tej młodzieży zaszczepić jedną rzecz, że nie musimy mieć kompleksów, że jesteśmy tak samo dobrze społeczeństwem rozwiniętym, może nie mamy jeszcze tego poziomu finansowego, ale potrafimy wiele rzeczy zrobić i doganiamy ten Zachód – mówił dziennikarzom wicestarosta kędzierzyńsko-kozielski Józef Gisman. 

Produktem projektu jest wielojęzyczna strona internetowa zawierająca wszystkie informacje w formie puzzli oraz prezentacje multimedialne charakteryzujące różnice i podobieństwa w organizacji i funkcjonowaniu małych form agroturystycznych i rolniczych w krajach partnerskich.  

W lipcu szkoła dowie się czy otrzymała dofinansowanie na realizację kolejnego projektu edukacyjnego. „Tropem wilka” , bo taki nosi tytuł, to projekt, który ma uzmysłowić młodzieży, jak funkcjonuje środowisko przyrodnicze w innych państwach.

Takie kraje jak Turcja czy Łotwa są dla nas zagadką, dlatego sądzę, że pomysł spodoba się naszym uczniom, poza tym będzie na niego sporo pieniędzy, zatem można spodziewać się odpowiednich efektów – dodaje Jakoniuk.  

AL

Zobacz materiał Radia Park

uczniowie.jpeg

uczniowie2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera