Kamera on-line

Prawosławni mają swoją cerkiew

Uroczystość poświęcenia krzyży odbyła się na terenie pierwszej na Opolszczyźnie cerkwi prawosławnej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Świątynia usytuowana jest kilkadziesiąt metrów od kościoła katolickiego, gdzie w niewielkim budynku prawosławni w październiku rozpoczęli gruntowny remont.  

- To bardzo ważne, aby ci ludzie mogli kultywować wiarę przodków – mówiła Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

To jedyne takie miejsce na terenie Opolszczyzny, dlatego będą mogły tu przyjeżdżać również osoby spoza powiatu. Uroczystość poświęcenia kopuł celebrowana była przez Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Jeremiasza, arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego.

Tej cerkwi nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie Włodzimierza Jaroszuka, który poświęca swój czas i mnóstwo energii w jej budowę – podkreślała starosta Tudaj.

Włodzimierz Jaroszuk jest starostą cerkiewnym, który od początku zabiegał o to, by wierni mogli spotykać się we własnej świątyni. Przypomnimy, na razie liturgie odbywają się w niedaleko położonym kościele ewangelickim, który użyczany jest wyznawcom prawosławia.

AL

Starosta Małgorzata Tudaj podczas uroczystości poświęcenia krzyży.

IMG_1546.jpeg

×

Zapisz się do newslettera