Kamera on-line

Poślizg kontrolowany

Uczniowie za kółkiem

O tym, że wpadając w poślizg ciężko wymanewrować pojazd wie każdy, kto choć raz miał okazję zetknąć się taką sytuacją. O tym, jak wyjść z niej cało pokazywano w Zespole Szkół 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

Na miejscu uczniowie mieli okazję nie tylko wsiąść za kierownicę pojazdu symulującego poślizg na drodze, ale również założyć specjalne okulary, w których widzieli tak, jak osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu.

Wcześniej w auli szkoły odbyły się wykłady oraz prezentacje filmów, których bohaterami byli nieodpowiedzialni kierowcy. Policjanci nawiązali m.in. do pamiętnego tragicznego wypadku, do którego doszło na drodze w kierunku Sławięcic.

Licznik w roztrzaskanym pojeździe zatrzymał się na 170 kilometrach na godzinę – tłumaczył jeden z funkcjonariuszy. – Nadmierna prędkość i brawura są głównymi przyczynami wypadków na polskich drogach – dodał.

W prezentacjach wzięli udział uczniowie ze szkoły partnerskiej z Niemiec, którzy goszczą w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

- Mieli okazję przyjrzeć się samochodowym manewrom ich kolegów i uzmysłowić sobie, co robić, kiedy tracimy kontrolę nad pojazdem – mówi starosta Małgorzata Tudaj. - W takich sytuacjach często panikujemy, jednak wiele cennych rad może okazać się zbawiennych, szczególnie dla początkujących kierowców – wyjaśnia wicestarosta Józef Gisman.

To rzeczywiście nie lada wyzwanie, mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli się stykać z takimi sytuacjami – mówili ci, którzy spróbowali swoich sił za kółkiem.

Akademię Bezpiecznego Kierowcy w ramach Opolskiej Kampanii Edukacyjnej zorganizowali policjanci wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. W akcję włączyła się kozielska „Budowlanka”.

AL

2.jpeg

5.jpeg

1.jpeg

6.jpeg

×

Zapisz się do newslettera