Kamera on-line

72 lata od "rzezi wołyńskiej"

Wojewódzki Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach obchodzony był w Kędzierzynie-Koźlu. Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji pomordowanych Polaków. Następnie w Marszu Pamięci udano się pod kozielskie gimnazjum, gdzie odegrano Hymn Państwowy oraz Rotę. Były też okolicznościowe przemówienia, a oficjele złożyli kwiaty.

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, województwa, a także parlamentarzyści. Samorząd powiatowy reprezentowała m.in. Bożena Jankowska, radna i przewodnicząca komisji edukacji i promocji powiatu oraz Aurelia Stępień, dyrektor Powiatowego Zespołu Oświaty.

W lipcu mijają 72 lata od pamiętnej „rzezi wołyńskiej”. - Było ich 1145: polskich wsi i osiedli na Wołyniu. Po antypolskiej akcji Ukraińskiej Powstańczej Armii ocalało 90, natomiast 1055 doszczętnie zniszczono. Niektórzy czasem popełniają zbrodnię, żyjąc w przeświadczeniu, że na ich oczach dokonuje się sprawiedliwość dziejowa. I takimi kategoriami myśleli ukraińscy zbrodniarze – mówiła do zebranych posłanka Brygida Kolenda-Łabuś.

Nie zabrakło kampanii honorowej, orkiestry oraz pocztów sztandarowych. Pod tablicą ofiar ludobójstwa oddano salwę honorową.

AL

Foto: Dobra Gazeta

ludobójstwo6.jpeg

ludobójstwo5.jpeg

ludobójstwo3.jpeg

ludobójstwo4.jpeg

ludobójstwo1.jpeg

 

 

×

Zapisz się do newslettera