Kamera on-line

Znalazłeś i nie wiesz, co z tym zrobić? Ruszyło Biuro Rzeczy Znalezionych

W kędzierzyńskim starostwie od lipca działa Biuro Rzeczy Znalezionych. To wynik nowej ustawy, która obliguje urzędy powiatowe do przechowywania rzeczy znalezionych przez mieszkańców.

- Biuro przyjmuje przedmioty znalezione na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, w tym również pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności oraz rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej – informuje Piotr Kmieć, kierownik wydziału gospodarczego starostwa, który zajmuje się obsługą biura.  

Nie mogą to być rzeczy, które wymagają pozwolenia, np. broń, amunicja, czy materiały wybuchowe. Tak samo w przypadku paszportów czy dowodów osobistych. Z tymi dokumentami należy udać się na policję. Biuro odmówi przyjęcia rzeczy, których szacunkowa wartość jest niższa niż 100 złotych, chyba że jest to przedmiot o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. - W przypadku odmowy przyjęcia, znalazca albo właściwy zarządca może postąpić z nim według własnego uznania – zaznacza Piotr Kmieć.

Biuro sporządza protokół i poświadczenie także w przypadku wskazania przez znalazcę miejsca, w którym dany przedmiot się znajduje. Jeśli jego wartość przekracza 5 tys. zł, wówczas ogłoszenie o znalezisku znajdzie się w prasie, a w przypadku ustalenia tożsamości właściciela, zostanie on powiadomiony o zgubie listem poleconym. Pieniądze przechowywane będą na rachunku depozytowym Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Wyroby z metali szlachetnych, monety, biżuterię oraz papiery wartościowe zostaną przechowane w sejfie, kasie pancernej lub w banku obsługującym starostwo, a inne przedmioty w specjalnym pomieszczeniu starostwa.

- Pracownik biura wydając rzecz osobie uprawnionej do jej odbioru zobowiązany jest do sprawdzenia jej tożsamości, dodatkowo znalazca może zastrzec sobie prawo do wypłaty znaleźnego od właściciela – mówi Piotr Kmieć.

Przedmioty są przechowywane przez rok, po tym okresie mogą trafić na aukcję, wszystkie te kwestie reguluje ustawa o rzeczach znalezionych.

Szczegółowy regulamin Biura Rzeczy Znalezionych znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej starostwa.

AL

Regulamin

Foto: Wkrótce w tym pomieszczeniu starostwa przechowywane będą rzeczy znalezione przez mieszkańców, np. rowery.

Kmieć w pomieszczeniu.jpeg

×

Zapisz się do newslettera