Radni w Bierawie. Sesję zdominowało bezpieczeństwo przeciwpowodziowe
Na tle województwa nasz powiat w ostatnich pięciu latach otrzymał najwięcej pieniędzy na zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Sytuacja się poprawiła, dobudowano nowe wały, w powiecie jest bezpieczniej. Podczas sesji w starostwie gościł wicemarszałek województwa Antoni Konopka oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
Szereg obaw wzbudza niewystarczający system zabezpieczeń w gminie Bierawa. Podczas wizyty radnych w Bierawie wójt Krzysztof Ficoń powiedział, że jego mieszkańcy wciąż odczuwają duży niepokój. – Już na najbliższej sesji podjęta zostanie uchwała z apelem do wszystkich odpowiedzialnych instytucji na czele z nowym prezydentem, mam nadzieję, że nasz apel zostanie zauważony – powiedział wójt Ficoń.
Zbigniew Bahryj, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu uspokaja. – Działaniem, które zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo w Bierawie jest budowa zbiornika Racibórz, który według wyliczeń hydrologów powinien obniżyć wodę w rejonie Bierawy o około 40 centymetrów, biorąc pod uwagę sytuację z 2010 roku, w tym momencie powódź nie będzie już tak groźna – powiedział.
Zbiornik ma być gotowy w 2017 roku. Stanisław Gruszczyński, z-ca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach podkreślił, że budowa wałów nigdy nie jest stuprocentowym zabezpieczeniem. – Nie powinniśmy stwarzać takiego poczucia, że jeśli zbudujemy wał, to za nim jest już bezpiecznie i możemy prowadzić jakiekolwiek inwestycje, zawsze należy brać pod uwagę, że może dojść do katastrofy – zaznaczył.
Starosta Małgorzata Tudaj zwróciła uwagę, że nie należy skupiać się wyłącznie na inwestycjach w infrastrukturę, ale także na kwestii prawidłowego przeszkolenia mieszkańców. - Cały czas mówię o profilaktyce działań, która powinna być prowadzona. Uświadamianie społeczeństwa, przygotowanie instrukcji, jak mają wyglądać działania. To musi być wszystko rozpisane – stwierdziła.
Sesje wyjazdowy Rady Powiatu będą powtarzane, a sprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego jest przez cały czas monitorowana przez władze powiatu oraz podlegający im wydział zarządzania kryzysowego.
AL
Modyfikował: Adam Lecibil Data modyfikacji: 26-08-2015 09:17