Kamera on-line

UWAGA! Afrykański Pomór Świń (ASF)

Informuje się, że w ostatnim czasie na terytorium Estonii, Łotwy i Litwy, ponownie odnotowano wzrost liczby stwierdzonych ognisk i przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jednocześnie nastąpiło pogorszenie sytuacji epizootycznej w zakresie ASF na terytorium Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, natomiast na terytorium Białorusi sytuacja epizootyczna pozostaje nie do końca rozpoznana. W związku z powyższym istnieje realne zagrożenie przeniesienia ASF na tę część terytorium Polski, na której choroba ta obecnie nie występuje, co może nieść poważne konsekwencje dla gospodarki Polskiej.

Przypomina się, że ASF to szybko rozprzestrzeniająca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, dzikie świnie i dziki. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt, nie jest również niebezpieczna dla ludzi. Jednakże z uwagi na łatwości jej rozprzestrzeniania oraz nieuleczalność, jej zwalczanie sprowadza się do izolacji oraz likwidacji całych populacji świń w miejscach stwierdzonych ognisk ASF, co wiąże się z dużymi stratami ekonomicznymi w postaci kosztów eradykacji (przeprowadzonego uboju i zniszczenia martwych zwierząt), wypłaty odszkodowań, zmniejszenia ilości produkcji, aż do wstrzymania eksportu i obrotu świń oraz wieprzowiny.

Dlatego też uprasza się szczególnie osoby wyjeżdżające do krajów, w których stwierdzono występowanie ognisk ASF (Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia), o zapoznanie się i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby zapobiec przenoszeniu się tej choroby na terytorium Polski.

PDFulotka-ASF-styczen-2015.pdf (471,53KB)

PDFtablica-asf.pdf (300,39KB)

Materiały informacyjne zostały przygotowane przez Głównego Lekarza Weterynarii i są również do pobrania na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Na stronie tej można również śledzić aktualności dotyczące m.in. ASF. Adres strony GIW : https://www.wetgiw.gov.pl/

 

×

Zapisz się do newslettera