Kamera on-line

35 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych

Uroczystości związane z podpisaniem porozumień sierpniowych odbyły się w Kędzierzynie-Koźlu. Przypadła ich 35. rocznica. Zaraz po mszy odprawionej w kościele na os. Pogorzelec udano się do Galerii Sztuk Wszelakich Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się część oficjalna. Starosta Małgorzata Tudaj oraz przewodniczący rady lokalnego oddziału Mariusz Pilichowski uhonorowali medalami osoby zasłużone dla „Solidarności”.

- Dla mnie „Solidarność” zaczęła się rodzić 1978 roku, kiedy papieżem został Polak Jan Paweł II, to była ta pierwsza „Solidarność, która obudziła się w narodzie. Druga powstała na Placu Zwycięstwa w Warszawie, kiedy padły słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, ten cytat z biblii, wypowiedziany przez papieża został odczytany, jako wezwanie do zmian. Potem, jak lawina, zaczęliśmy się jednoczyć, i tak do 30 sierpnia – wspominała starosta Małgorzata Tudaj.

Jest u nas coraz mniej zakładów pracy, które stanowią naturalną bazę związków zawodowych. Powstaje wiele nowych spółek, w których trudno prowadzić działalność związkową – zauważył przewodniczący Mariusz Pilichowski.

W 1980 roku porozumienia zostały podpisane w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej przez strajkujących robotników a reprezentantami ówczesnych władz.

Uroczystość została zorganizowana przez Oddział NSZZ „Solidarność” Zarządu Regionu Śląska Opolskiego w Kędzierzynie-Koźlu przy współpracy starostwa powiatowego oraz urzędu miasta.

AL

×

Zapisz się do newslettera