Kamera on-line

Oddali hołd poległym bohaterom

W kędzierzyńskim parku Pojednania odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zgromadziły przedstawicieli parlamentu, województwa, lokalnych samorządów, związków kombatanckich, uczniów oraz kibiców. Pod pomnikiem ofiar wojny złożono kwiaty i oddano hołd poległym.  

Starosta Małgorzata Tudaj podkreśliła, że 76 lat temu rozpoczęły się wydarzenia, które zmieniły świat. Zwróciła uwagę, że ogrom krzywd i okrucieństwa jakie wydarzyły się w centrum cywilizowanej Europy sprawiły, że nic już po tym nie było takie samo.

- Niestety polska droga do wolności nie dobiegła kresu wraz z końcem wojny. Skutki tych wydarzeń trawiły naszą ojczyznę przez kolejne dziesięciolecia. Prawdziwe wyzwolenie i odzyskanie suwerenności nastąpiło dopiero wraz z końcem PRL-u – zaznaczyła.

Fragment przemówienia starosty powiatu:

Skończyła się walka, a zaczęła ciężka praca. Praca na rzecz budowania nowego ładu i porządku. Ta praca, to dzieło nieskończone, które trwa do dziś i trwać będzie. Jest to bowiem nasza powinność i odpowiedzialność za wolność, którą nam wywalczono. Demokracja, będąca dziś dla nas naturalnym stanem rzeczy, to wartość, o którą dbać musimy w sposób szczególny, nie jest ona dana raz na zawsze. Świat nie jest dziś wolny od konfliktów. Tragiczne wydarzenia, które rozgrywają się u naszych wschodnich sąsiadów, przypominają jak łatwo rozprzestrzenia się zło, a złu należy się przeciwstawić się z całą mocą i bezwzględnością. Tylko przyzwolenie i obojętność pozwalają mu istnieć. Oby nigdy nienawiść, nacjonalizm nie zdominowały współpracy między narodami. Oddajemy dziś cześć pamięci uczestnikom tragicznych wydarzeń II wojny światowej, pamiętając - wypełniamy swoje obowiązki jako obywatele wolnej Polski, którzy odważnie wybiegają w przyszłość ale zwracają się również ku przeszłości, czerpiąc z niej mądrość i siłę.

AL

druga wojna1.jpeg

druga wojna3.jpeg

druga wojna4.jpeg

druga wojna5.jpeg

druga wojna6.jpeg

druga wojna7.jpeg

druga wojna2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera