Kamera on-line

Kędzierzyn-Koźle najważniejszy na mapie nowego roku szkolnego

Powiat gospodarzem Wojewódzkiej Inauguracji Nowego Roku Szkolnego. Uroczystość z udziałem parlamentarzystów, władz wojewódzkich, opolskiego kuratora oświaty, reprezentantów samorządu powiatowego i miejskiego, rozpoczęła się na kozielskim rynku. Było uroczyste ślubowanie klas pierwszych oraz symboliczne uderzenie w dzwon, na znak, że pora wracać do szkolnych ław. Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej został wybrany przez kuratorium do organizacji tak dużego przedsięwzięcia, nad którym pracował Powiatowy Zespół Oświaty wraz z dyrekcją placówki. 

- Dziękuję wojewodzie Ryszardowi Wilczyńskiemu oraz Kuratorowi Oświaty Halinie Bilik, że wyróżnili w ten szczególny sposób kędzierzyńsko-kozielską oświatę – mówiła starosta Małgorzata Tudaj i dodała, że nowy rok szkolny, jak każdy początek, jest szansą do podjęcia wyzwań, dokonania osiągnięć, zarówno tych szkolnych jak i osobistych. Jest to także szansa na realizacje tego, czego nie udało się dokonać wcześniej.

Starosta podkreśliła, że dobrym punktem wyjścia dla naszej oświaty jest korzystny wynik naboru. - Pomimo trudnych warunków demograficznych, jakie od dłuższego czasu panują w naszym kraju, a które w sposób szczególny dotykają Opolszczyznę, musimy podkreślić, że tegoroczny nabór do szkół w naszym powiecie jest bardzo zadawalający. Pracownicy oświaty włożyli  sporo pracy, by osiągnąć ten efekt. Powstały nowe, atrakcyjne kierunki nauczania, poczyniliśmy spore inwestycje w bazę naszych placówek, co nie tylko przyniesie oszczędności w ich użytkowaniu, ale wpłynie znacząco na estetykę. Ciekawe rozwiązania zastosowaliśmy także na polu promocji oświaty – zaznaczyła.

Wicestarosta Józef Gisman mówił, że szkoły przez lata wykształciły wielu znakomitych fachowców, ludzi odnoszących sukcesy, tak w kraju, jak i za granicą, jednocześnie kształcąc ich na wartościowych ludzi i świadomych obywateli. - To głównie zasługa olbrzymiego potencjału, jaki tkwi w nauczycielach, nie tylko uczą, ale pomagają, inspirują. Traktują swoją pracę jako misję, niejednokrotnie wykraczając poza swoje standardowe obowiązki – podkreślił.

Rozpoczynający się rok jest dla kędzierzyńsko-kozielskiej oświaty „Rokiem Otwartej Szkoły”.

- Wdrożone zostaną zmiany, nasi nauczyciele wyjdą ze specjalną ofertą dla uczniów z problemami w nauce, zwłaszcza z matematyką, intensywniejsza praca czeka także uczniów szczególnie zdolnych, oraz co niezwykle ważne, inną formę przybiorą zajęcia z wychowania fizycznego. Słaba frekwencja świadczy często nie tyle o dolegliwościach, co o braku świadomości, jak wiele złego czyni brak sportu. Jestem przekonana, że dobrego ducha tknie w tę dziedzinę nowa klasa siatkarska pod patronatem ZAKSY, bardzo prawdopodobne, że pojawią się w niej talenty sportowe, które pojadą po zwycięstwo na mistrzostwa Europy czy świata – dodała starosta Tudaj.

Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński chwalił powiatową oświatę pod kontem rozwoju, dziękował szkole za przygotowanie tak wspaniałej uroczystości, którą wypełniła bardzo ciekawa inscenizacja. - „Żegluga” stanęła na wysokości zadania – ceremoniał wojskowy jako oprawa ślubowania nowego rocznika i show szkolnej orkiestry ukazały niezwykły potencjał Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. „Jesteście w Top ten Opolszczyzny”. Teraz spokojnie można dodać: „numer one”, jako wizytówka jakości i poziomu polskiej szkoły - pokaz energii, wdzięku, współdziałania i charakteru, nobilitacji munduru jako wyróżnika i logo etosu szkoły. O tym mówię do uczniów, a właściwie załogi „Żeglugi”, bo słowo uczeń jakoś do nich nie pasuje – powiedział po wszystkim wojewoda Ryszard Wilczyński.

Połączyliśmy czasy wojenne z nowoczesnością, a scena po raz pierwszy została podzielona na pół, z jednej strony imitacja naszego statku „Sucharski”, z drugiej pole bitwy na Westerplatte i rozgrywająca się walka. Potem przeszliśmy do kilku utworów szantowych, a nasza orkiestra znakomicie dopełniła całość muzycznie – opowiadał Waldemar Wczasek, nauczyciel Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, a zarazem jeden z aktorów przedstawienia.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem podziękowań dla Grupy Azoty ZAK SA za wkład w rozwój szkół. Z rąk dyrektor Agnieszki Kossakowskiej odebrał je prezes firmy Adam Leszkiewicz.    

AL

wojewódzka4.jpeg

wojewódzka3.jpeg

wojewódzka2.jpeg

DSC_0987.jpeg

wojewódzka5.jpeg

wojewódzka6.jpeg

wojewódzka8.jpeg

×

Zapisz się do newslettera