Kamera on-line

„Bronili ojczyzny w poczuci świętej sprawy. Zapłacili najwyższą cenę”

Przy kościele na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się uroczystości w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz powołania Narodowych Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. 17 września obchodzony jest także Dzień Sybiraka. Mieszkańcy najpierw wzięli udział we mszy świętej, potem udano się w miejsce, gdzie usytuowane są kamienie pamięci, w hołdzie poległym rodakom.

Odegrano Hymn Państwowy, Hymn Sybiraków oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia.   

- W historii Polski jest wiele wydarzeń, które dają świadectwo odwagi, patriotyzmu i oddania sprawie. Wrzesień wpisał się na karty naszej historii wydarzeniami szczególnymi. 76 lat temu Polska była państwem, które dopiero od dwóch dekad odbudowywało się po latach zaborów i skutkach I wojny światowej. Byliśmy zbyt słabi, by obronić się skutecznie przed atakiem, który przyszedł zza naszej zachodniej granicy. Nikt nie spodziewał się, że przyjdzie zmierzyć się także z agresją Związku Radzieckiego. Ruszyła największa w dziejach machina wojenna, która pochłonęła miliony istnień, której okrucieństwo nie miało sobie równych, nastał czas obozów koncentracyjnych,  łagrów, czas, kiedy życie ludzkie nie miało wartości, a śmierć stała się codziennością – zaznaczyła Danuta Wróbel, przewodnicząca Rady Powiatu.

Podkreśliła też, że mimo walki skazanej na niepowodzenie, nasi rodacy bronili ojczyzny w poczuciu świętej sprawy, płacąc za to cenę najwyższą.

- Byli w tej walce sami. Siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego stawiały czynny opór agresorom, na próżno oczekując pomocy z zewnątrz. Tragedia dotknęła każdej polskiej rodziny – setki tysięcy Polaków wywieziono na Sybir, często po śmierć… mimo tego nasi rodacy zachowali pamięć o języku i kulturze, pielęgnowali tożsamość narodową a wiara w powrót do ojczyzny pozwoliła im przetrwać – stwierdziła.

Danuta Wróbel mówiła:

Przykład jaki daliście przed laty, nauczył nas, że złu należy przeciwstawiać się z całą mocą i stanowczością, bierność sprawia, że rośnie ono w siłę. Świat już raz zapłacił za to straszliwą cenę. Dziś żyjemy w kraju wolnym, bezpiecznym i suwerennym czasy jednak nie są spokojne – świat przechodzi wiele kryzysów, do starć dochodzi zaledwie kilkaset kilometrów od naszych granic, setki tysięcy ludzi szukają schronienia na naszym kontynencie. Świadectwo ofiary przypominające o tragicznych skutkach wojny jest więc współczesnemu człowiekowi bardzo potrzebne. Dziękuję Kombatantom, Sybirakom, że jesteście na tej uroczystości, że kultywujecie i przekazujecie Polakom pamięć o tamtych dniach.

W uroczystości wzięła udział posłanka Brygida Kolenda-Łabuś, wiceprezydent miasta Wojciech Jagiełło, a także licznie zgromadzeni przedstawiciele związków kombatanckich, młodzież, harcerze oraz reprezentanci policji i wojskowej komendy uzupełnień, a także dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych z terenu powiatu.

AL

napaść1.jpeg

napaść2.jpeg

napaść3.jpeg

napaść4.jpeg

napaść5.jpeg

napaść7.jpeg

napaść6.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera