Kamera on-line

Nowa jakość na kozielskiej neurologii

Do szpitala trafiło ponad kilkadziesiąt nowych urządzeń do rehabilitacji. Otwarty w poprzednim roku oddział leczy m.in. pacjentów po udarach za pomocą najnowszych rozwiązań medycznych. Jego uruchomienie znacząco podniosło bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców w tej części regionu. Lecznicy udało się zdobyć kontrakt na pokrycie kosztów przeprowadzanych operacji, po których bardzo istotna jest rehabilitacja. Po remoncie i przenosinach oddziału, ta odbywa się w specjalnie przygotowanej sali do ćwiczeń.

Na oddziale znalazło się m.in. urządzenie do mechanoterapii. - Służy do rehabilitacji osób z dysfunkcją układu mięśniowego. Dzięki niemu wszystkie mięśnie mogą być indywidualnie i grupowo rozwijane w dowolny sposób, co powoduje zwiększenie ich siły, wytrzymałości i masy mięśniowej – tłumaczy dr Bogusław Wyłuda, szef kozielskiej neurologii.

Zamontowano również kabinę do ćwiczeń. – Jej konstrukcja pozwala na tworzenie dodatkowych stanowisk rehabilitacyjnych przez dostawianie kolejnych segmentów oraz montaż różnego rodzaju urządzeń, jeśli nastąpi dysfunkcja narządu ruchu. Dotyczy to zarówno wyciągów, rotorów do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych oraz innego sprzętu rehabilitacyjnego – dodaje Wyłuda.

Ponadto pojawiły się nowe drabinki, ciężarki, podwieszki, uchwyty, mankiety służące do rehabilitacji w podwieszeniu oraz tablica do ćwiczeń manualnych ręki. Nowością jest warta 10 tys. zł lampa do leczenia światłem, co powoduje obniżenie napięcia mięśni i uśmierzenie bólu, ułatwia aplikację masażu do głębiej położonych tkanek, wspomaga także prowadzenie różnego rodzaju ćwiczeń, zwłaszcza rozciągających.

Dostępny jest też rehabilitacyjny rower, który zalecany jest pacjentom podnoszącym wydolność układu krążenia. Cykloergometr korzysta z zaprogramowanych profili treningowych, które można dowolnie modyfikować w zakresie obciążenia i prędkości ruchu, co pozwala dopasować go do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Sprzęt kosztował 56 tys. zł. Pieniądze lecznica pozyskała z programu wyrównywania różnic między regionami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

AL

Materiał Radia Opole

neuro1.jpeg

neuro2.jpeg

neuro3.jpeg

neuro4.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera