Kamera on-line

Artyści mniejszości na wielkim festiwalu

Kilka tysięcy osób przybyło na V Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej. Wydarzenie organizowane we Wrocławiu to nie tylko występy muzyczne, ale także kilkanaście przeróżnych stoisk informacyjnych, debaty, wykłady i dyskusje. Festiwal rozpoczęto od odśpiewania hymnów Polski, Niemiec oraz Europy. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawiono w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku, celebrowali ją: Abp Marian Gołębiewski oraz bp Andrzej Czaja.

Celem spotkania była prezentacja kultury mniejszości niemieckiej w Polsce. Festiwal jest organizowany co trzy lata, w tym roku ze wsparciem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, niemieckiego MSZ oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a także pod patronatem szefów MSZ Polski i Niemiec.

Nasz powiat reprezentował wicestarosta Józef Gisman. Z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji do Hali Stulecia przybył Stanisław Huskowski, wiceszef resortu. - Wiem, że mimo dobrych stosunków są jeszcze nierozwiązane kwestie, ale zapewniam, że problemy mniejszości niemieckiej są i będą rozwiązywane – mówił Huskowski.

Pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości Hartmut Koschyk nawiązał do tematu rządowej Strategii Oświaty Mniejszości Niemieckiej w Polsce. - Chcę tutaj z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jest ona dla nas ważnym elementem w polsko-niemieckim dialogu, a nauka języka niemieckiego to dla rządu Niemiec priorytetowa kwestia, związana z mniejszością niemiecką w Polsce – mówił Koschyk.

- Po trzech latach ponownie spotykamy się we Wrocławiu na naszym największym święcie. Dziękuję Wam za kolejne lata, w których tysiące spośród nas w swym otoczeniu i dla siebie samych kultywowało swą niemiecką i regionalną tradycję siejąc radość, choć czasem też zbierając burze. Tu chcemy to bogactwo kultury zaprezentować wspólnie – mówił przewodniczący ZNSSK Bernard Gaida.

Festiwal to także szereg imprez towarzyszących, jak np. finał konkursu literackiego o powojennym losie Niemców w Polsce. Uroczystością towarzyszącą była też debata „Niemcy w Polsce w powojennym czterdziestoleciu: Od wysiedleń i odniemczania do legalizacji mniejszości”. O życiu Niemców w PRL opowiadali z kolei: prof. Piotr Madajczyk oraz Danuta Berlińska. Gwiazdą wieczoru był Andy Borg.

Oprac. AL

festiwal1.jpeg

festiwal2.jpeg

festiwal3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera