Kamera on-line

Zaczynali w osiem osób, teraz przychodzą setki!

15-lecie istnienia świętował Uniwersytet III Wieku z Kędzierzyna-Koźla. Dwudniowe uroczystości były okazją do tego, aby podziękować dotychczasowym słuchaczom, pogratulować nowym studentom-seniorom i przypomnieć historię tego prężnego stowarzyszenia. Specjalne wyróżnienie odebrała starosta Małgorzata Tudaj.

Za pomoc i wsparcie w działaniach statutowych – napisała w podziękowaniu prezes Ewa Pisarzewska. – Jestem bardzo wdzięczna starostwu i urzędowi miasta za wszystko, co dla nas robicie – mówiła, kierując swe słowa także w stronę prezydent Sabiny Nowosielskiej.

- Mam ogromną satysfakcję, bo jesteście sporą grupą stowarzyszeniową, współpracuje nam się z wami bardzo dobrze. Życzę wam kolejnych lat w zdrowiu oraz wielu wspaniałych chwil w tym wyjątkowym gronie osób, które nie boją się wyzwań i pokazują, że w każdym wieku można robić to, co się lubi i kocha, wszystkiego dobrego – zaznaczyła starosta Małgorzata Tudaj.

Uniwersytet III Wieku to warsztaty językowe, gimnastyka ruchowa, rehabilitacyjna, turystyka czy rozrywka. Seniorzy nie tylko trenują, ale także wyjeżdżają na spektakle teatralne, koncerty w filharmonii i wernisaże. Organizowane są też różnego rodzaju wycieczki w kraju i poza granicami.

Sprawność fizyczną uzyskaną podczas gimnastyki możemy wykorzystać na parkiecie, a możliwości wokalne, wspólnie śpiewając. W takich chwilach zapominamy o trzecim wieku i właśnie o to chodzi – mówią seniorzy z Kędzierzyna-Koźla.

26 października minie równo 15 lat od powstania uniwersytetu. Tego dnia na spotkaniu w Domu Dziennego Pobytu nr 2 w Koźlu, z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którego dyrektorem była wówczas Maria Filarska, powstała organizacja nazwana „Studium Trzeciego Wieku”. Powstał 8-osobowy „Samorząd słuchaczy”, kierowany przez Danutę Ceglarek, a pierwsze wykłady prowadzone m.in. przez Ryszarda Pacułta, wówczas przewodniczącego Rady Miasta, dotyczyły historii, potem literatury czy socjologii. Uniwersytet bardzo szybko się rozwijał, dołączali kolejni słuchacze, pojawiali się nowi wykładowcy, także z opolskich uczelni. W 2006 roku organizacja nabiera bardziej formalnego kształtu, staje się stowarzyszeniem, prezesem zostaje Krystyna Szczygieł, którą po rezygnacji zastępuje Maria Wróblewska. W 2012 roku walne zgromadzenie decyduje o powierzeniu funkcji prezesa Ewie Pisarzewskiej.

AL

uniwersytet1.jpeg

uniwersytet2.jpeg

uniwersytet3.jpeg

uniwersytet4.jpeg

uniwersytet5.jpeg

×

Zapisz się do newslettera