Kamera on-line

Matura na 100 procent? Tak, w II LO!

Wśród 21 najlepszych maturzystów w kraju znalazł się Paweł Matus, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Za nami finał ogólnopolskiego projektu „Matura na 100 procent”, organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pod patronatem premiera RP oraz fundację „Zawsze Warto”. Aby zakwalifikować się do konkursu trzeba było spełnić bardzo wysokie kryteria, wszystkie egzaminy maturalne zdane przynajmniej na 90 procent. Spośród aż 1400 osób, finalistami zostało 114 maturzystów w Polsce, potem 21 najlepszym z najlepszych wręczono tytuły laureatów.

Uroczystość odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. W gali wzięli udział m.in. dyrektorzy szkół, komisji egzaminacyjnych, kuratorzy oświaty oraz przedstawiciele samorządów. Nasz powiat reprezentował wicestarosta Józef Gisman.

Było to nie tylko wspólne, wielkie święto, ale też mocny sygnał, że mamy bardzo wielu wybitnie uzdolnionych młodych ludzi.

Ten sukces to powód do wielkiej dumy i satysfakcji, to znakomite potwierdzenie wysiłku nauczycieli oraz ich pełnej zaangażowania pracy – mówił dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wręczając nagrodę dla kędzierzyńskiego liceum.

- Mówiąc o wynikach egzaminów w skali kraju, najczęściej skupiamy się na wynikach średnich, wskazując, co opanował dobrze, a co słabiej tzw. przeciętny zdający. W przypadku egzaminu maturalnego do średniego wyniku dochodzi jeszcze poziom zdawalności, problem w tym, że media najczęściej skupiają się na odsetku porażek, a nie sukcesów. Projekt, w który się zaangażowaliśmy, idzie niejako „pod prąd” tym tendencjom. Skupia się na pojedynczych osobach, zdających, którzy odnieśli ogromny sukces, przy tym nie ogranicza się do wyliczenia przedmiotów, z których ci zdający uzyskali tak wysokie wyniki, tylko pokazuje ich w szerszym kontekście ich rodziny, szkoły, zainteresowań – tłumaczy dr Marcin Smolik i dodaje, że oto grupa młodych ludzi, z różnych miejscowości w całym kraju, udowadnia, że ciężką pracą, przy pomocy rodziców i szkoły, jest w stanie osiągnąć coś, co może wydawać się nieosiągalne.

Wśród najlepszych maturzystów znaleźli się mieszkańcy Opola, Warszawy, Szczecina, Wałbrzycha, Piaseczna, Bydgoszczy, Krakowa czy Włocławka. Już dziś wiadomo, że przyszłoroczna gala odbędzie się we Wrocławiu.

AL

matura1.jpeg

matura2.jpeg

matura3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera