Kamera on-line

Będą nowe obszary międzynarodowej współpracy

Edukacja, gospodarka, pomoc społeczna

Partnerstwo powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i Hohenlohe wkroczyło w nowy etap. Podczas wizyty niemieckiej delegacji w Kędzierzynie-Koźlu, starostowie Małgorzata Tudaj oraz Matthias Neth, wypracowali nowe płaszczyzny współpracy. Do tej pory bardzo wiele działo się w obszarze edukacji, to chociażby liczne wymiany młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 i tamtejszej placówki imienia Karoline Breitinger.

- Jesteśmy z tej współpracy bardzo zadowoleni, w końcu korzysta na tym młodzież. Są to konkretne wyjazdy z bardzo bogatym programem warsztatowo-lekcyjnym oraz możliwością nauki języka. Do tej pory za granicę pojechało około 200 naszych uczniów, tyle samo przyjechało do nas – podkreśliła starosta Małgorzata Tudaj.

Współpraca w obszarze edukacji będzie się rozwijała, dziś wiadomo, że niebawem przybierze nową, jeszcze atrakcyjniejszą formę. Wkrótce mają też zostać wdrożone nowe pomysły w dziedzinie pieczy zastępczej.

Potwierdzam, wiele naszych rozwiązań można wprowadzić u was, ale po rozmowie z panią starostą zauważyłem, że pewne pomysły mogłyby zostać wdrożone w naszym powiecie – mówił starosta Matthias Neth, który podziękował przewodniczącej zarządu powiatu za kontynuację umowy partnerskiej.  

- Wiem, jak profesjonalnie podchodzi pani do swojej pracy, mówiono mi też, że jest pani osobą bardzo otwartą i chętną do współpracy, teraz mogę to tylko potwierdzić – zaznaczył Matthias Neth, który dziękował również wicestaroście Józefowi Gismanowi, który w 2009 roku, wówczas będąc starostą, wspólnie z radnymi zdecydował się na sformalizowanie partnerstwa.  

- Wrażenia, które zabieramy do siebie są bardzo pozytywne, ale cieszę się także, że nasze partnerstwo przeniosło się na poziom gminy – mówił Matthias Neth, który w roli starosty odwiedził Polskę po raz pierwszy. 

Wizyta delegacji pozwoliła na wypracowanie nowych obszarów współpracy pomiędzy miastami: Kędzierzyn-Koźle i Öhringen. Obie gminy zawarły partnerstwo nieco później, bo w 2013 roku, dotyczy zarówno obszarów edukacyjnych, jak i gospodarczych. M.in. o tych ostatnich rozmawiali: burmistrz Thilo Michler oraz wiceprezydent Artur Maruszczak. Połączone delegacje odwiedziły siedzibę nadleśnictwa, górę św. Anny oraz pałac w Większycach. W oficjalnym spotkaniu wzięli również udział radni obu samorządów.  

Mieszkańcy powiatu Hohenlohe są szczególnie związani z Ziemią Kozielską oraz Sławięcicami, gdyż to właśnie tutaj w czasach przedwojennych zamieszkiwał książęcy ród Hohenlohe. Od nieformalnych kontaktów z mieszkańcami Sławięcic i przedstawicielami samorządu powiatowego w 2004 roku, zaczęły się powojenne kontakty dawnych i obecnych mieszkańców. Szczególną rolę odegrał tu książę Kraft zu Hohenlohe – Oehringen oraz jego małżonka Katharina von Siemens, którzy odwiedzając przed laty Sławięcice, zaproponowali spotkanie w Niemczech. W niedługim czasie rady obu powiatów postanowiły sformalizować partnerstwo oparte nie tylko na wspólnej historii, ale i dobrych relacjach międzyludzkich.

AL

Więcej zdjęć na profilu Facebooka/powiat kędzierzyńsko-kozielski.

delegacja1.jpeg

delegacja2.jpeg

delegacja3.jpeg

delegacja5.jpeg

delegacja4.jpeg

delegacja6.jpeg

delegacja7.jpeg

delegacja8.jpeg

wizyta10.jpeg

wizyta11.jpeg

wizyta12.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera