„Nauczyciel to ten, który nie wtłacza, a wyzwala” – Dzień Edukacji Narodowej w Kędzierzynie-Koźlu

Kilkudziesięciu nauczycieli z nagrodami starosty, opolskiego kuratora oświaty oraz medalami za długoletnią służbę, przyznanymi przez prezydenta RP. W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

- Ten dzień jest okazją do zastanowienia się nad rolą nauczyciela w życiu współczesnej młodzieży. Profesor Legowicz mówił: „Nauczyciel to ten, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje”. Dzisiaj mamy wielką dyskusję nad kształtem obecnej i przyszłej Polski, jest i musi być dyskusja na kształtem polskiej szkoły, a ta potrzebuje stabilizacji – zaznaczyła starosta Małgorzata Tudaj.

Szefowa Zarządu Powiatu dodała też, że dobry nauczyciel to taki, który nie pracuje szablonowo, jest twórczy, pobudza innych do innowacji i sam je wprowadza.

- Nauczyciele wykorzystują spontaniczną aktywność swoich wychowanków, ich przeżycia i emocje, stwarzają sytuacje do podejmowania twórczych działań. Dlatego nie przestawajcie się uczyć, sami uczcie życia, bądźcie indywidulani, jak artyści. Pamiętajcie, że brak dobroci i wyrozumiałości w wychowaniu wyzwala nienawiść – mówiła.

Przewodnicząca Zarządu Powiatu podkreśliła, że w naszych szkołach pracują bardzo dobrzy nauczyciele, nie brakuje w nich wybitnych pedagogów, którzy mają szczególne predyspozycje. Pełnią w życiu uczniów rolę autorytetów i przewodników. – Wszystkim Państwu bardzo dziękuję – dodała.

Poza starostą oraz wicestarostą Józefem Gismanem, nauczycielom dziękowali także przedstawiciele związków zawodowych: Anna Zielińska (ZNP) oraz Andrzej Lachowicz (NSZZ Solidarność), a także Andrzej Krebs, członek Komisji Edukacji i Promocji Powiatu.

Uroczystość uświetnił występ licealnej grupy teatralnej „Incydent” oraz zespołu muzycznego „Master Muse”.

Więcej zdjęć na Facebooku. Wpisz powiat kędzierzyńsko-kozielski i polub nasz profil.

dzien edu1.jpeg

dzien edu2.jpeg