Kamera on-line

Najpierw koncepcja, potem realizacja. O planach przeciwpowodziowych w Bierawie

Spotkanie kolegium doradczego wojewody odbyło się w Bierawie. Tematem była sytuacja przeciwpowodziowa w gminie.  

Zjechali na nie najważniejsi specjaliści od zabezpieczeń przeciwpowodziowych, administratorzy Odry, a także samorządowcy. Z ramienia powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego: starosta Małgorzata Tudaj, wicestarosta Józef Gisman oraz Danuta Wróbel, przewodnicząca Rady Powiatu.

Wojewoda Ryszard Wilczyński pojawił się na terenie najbardziej zagrożonym powodzią, jeśli chodzi o tę część Opolszczyzny. Podczas spotkania nie tylko zaproponowano, aby to samorząd zlecił koncepcję budowy wałów, ale także – co ważne – usystematyzowano pewne informacje. Wojewoda tłumaczył, że ten kto lepiej zorganizuje się teraz do procesu zabezpieczeń swojego obszaru, ten będzie miał większe możliwości pozyskania pieniędzy.

Nawet gdybyśmy w okresie, który minął wykonali koncepcję, to i tak nie znalazłyby się pieniądze na realizację – zaznaczył. Wspomniana koncepcja ma pokazać, jak podzielić zadania na bardziej i mniej priorytetowe.

- Będziemy mieć jasność, jakie rozwiązania są adekwatne do sytuacji hydrologicznej i terenowej tego odcinka Odry. Pojawią się różne propozycje, a jedną z nich na pewno będzie budowa wałów opaskowych – mówił Ryszard Wilczyński.

Pierwszym ważnym faktem jest to, że jeżeli zostaną zakończone potężne inwestycje hydrotechniczne na terenie województwa śląskiego, nie powinniśmy mieć większych przepływów niż 1500 metrów sześciennych na sekundę, poniżej zbiornika Racibórz. – Chyba, że zdarzy się powódź tysiąclecia razy kilka – tłumaczyli specjaliści od zabezpieczeń.

Wśród newralgicznych terenów wymieniono teren przy granicy Bierawy z województwem śląskim, część miejscowości Dziergowice oraz Smolarnię, następnie Lubieszów, Bierawę, Stare Koźle i Brzeźce. Dla tych miejscowości konieczne jest wypracowanie wspólnego rozwiązania zabezpieczającego przed wezbraniem Odry, osobną sprawą są umiejscowione przy rzece Lasoki. – Wybudowanie tam jakiegokolwiek wału będzie tylko potęgowało zagrożenie – zaznaczali eksperci.  

Więcej zdjęć na profilu Facebooka starostwa.

AL

narada1.jpeg

narada2.jpeg

narada3.jpeg

narada4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera