Kamera on-line

Kędzierzyn doczekał się swojej monografii

Od lat związany jest z Kędzierzynem, zgromadził pokaźny zbiór informacji, archiwalnych zdjęć i wielu ludzkich historii, które połączone w całość dają nam obraz miasta, jakiego nie znaliśmy. Dzięki starostwu powiatowemu powstała monografia Kędzierzyna. W piątek (30.10) odbyła się uroczysta premiera dzieła dr Alfonsa Rataja. „Kędzierzyńskie opowieści o historii dawnego Kandrzina” liczą 182 strony i są prawdziwą kopalnią wiedzy o mieście.

– Dzięki kontaktom pana doktora udało nam się nawiązać relacje z powiatem Hohenlohe. Jego nazwa wywodzi się od książęcego rodu, do którego niegdyś należały ziemie znajdujące się na terenie obecnego Kędzierzyna-Koźla. Chcemy pielęgnować lokalną historię, dlatego poprosiliśmy pana doktora o udostępnienie materiałów, dzięki którym mogła ukazać się ta książka – mówiła na konferencji prasowej starosta Małgorzata Tudaj.

– W ramach publikacji wydawanych przez powiat staramy się skupiać na naszej lokalnej historii, gdyż wówczas mają one szczególną wartość. Za sprawą takich osób, jak pan doktor Alfons Rataj, jest to możliwe, za co bardzo dziękujemy – zaznaczył wicestarosta Józef Gisman.

W książce przeczytamy m.in. o pierwszym burmistrzu Kędzierzyna, z którego inicjatywy wybudowano dzisiejszy budynek starostwa. Dowiemy się również o tym, co znajduje się pod jego siedzibą przy placu Wolności oraz tego, że kiedyś w Kędzierzynie znajdował się „szalony dom” – tak został nazwany przez mieszkańców. Dlaczego? O tym wszystkim i wielu jeszcze nieznanych faktach z życia Kędzierzyna przeczytamy w najnowszej pozycji książkowej dr. Alfonsa Rataja.

– Poznałem wiele osób starszych od siebie, które przekazywały mi informacje na temat historii miasta. Dziś nadal odwiedzają mnie potomkowie dawnych mieszkańców. Otrzymuję wiele cennych materiałów i pamiątek. Gromadzę wspomnienia. To właśnie moi przyjaciele podpowiedzieli mi tytuł dla książki – mówił dziennikarzom dr Alfons Rataj.

To nie pierwsza publikacja historyczna wsparta przez powiat. Wcześniej światło dzienne ujrzała  m.in. pozycja dotycząca dziejów samego Koźla oraz album o zabytkach powiatu. Książkę wydano w kilkuset egzemplarzach. Pierwsze z nich powędrowały do internautów za pośrednictwem portalu społecznościowego starostwa oraz lokalnych mediów. Część trafi do osób odwiedzjących Kędzierzyn-Koźle.

AL

ksiązka1.jpeg

kasiązka2.jpeg

ksiazka4.jpeg

ksiązka3.jpeg

ksiazka5.jpeg

×

Zapisz się do newslettera