Kamera on-line

Ta inwestycja zmieni oblicze naszego szpitala

15 milionów euro pochłonie planowana na najbliższe lata rozbudowa i modernizacja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Imponujące plany związane z tym przedsięwzięciem zaprezentowano we wtorek 10 listopada.

Okazją do tego była konferencja naukowa w rocznicę powstania w kozielskim szpitalu nowego oddziału neurologii z pododdziałem udarowym. Konferencję zorganizowało starostwo powiatowe oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, a odbyła się ona w hotelu Solidaris (dawny Centralny) na os. Azoty. Podczas tego dużej rangi wydarzenia zaprezentowane zostały plany rozbudowy szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, zgodnie z którymi wszystkie jednostki wchodzące w skład szpitala, a także podlegające SP ZOZ-owi poradnie specjalistyczne znajdą się w jednym miejscu, czyli kompleksie przy ul. Roosevelta.

 – Rozbudowa i skupienie działalności w jednym miejscu wpisuje się w kluczowy cel, jaki stawiają przed sobą władze powiatu, a jest nim stałe podnoszenie jakości opieki medycznej świadczonej mieszkańcom przez nasz szpital – powiedziała starosta Małgorzata Tudaj podkreślając, że wyznacznikiem zmian są współczesne standardy obowiązujące w medycynie.

Planowana rozbudowa szpitala i koncentracja placówek wchodzących w skład SP ZOZ-u przy ul. Roosevelta zaowocuje przede wszystkim lepszym dostępem do diagnostyki. To w Koźlu są bowiem zlokalizowane laboratoria i tu znajduje się najważniejszy sprzęt do badania pacjentów. Dlatego po przeniesieniu wszystkich oddziałów na ul. Roosevelta nie będzie już konieczne wożenie pacjentów lub próbek z Kędzierzyna do Koźla.

– A to obecnie powoduje dyskomfort pacjentów, spowalnia pracę szpitala i generuje duże koszty. Tylko w tym roku na przewożenie pacjentów wydaliśmy 700 tys. zł – podkreśla dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu Marek Staszewski.

Pierwszy etap metamorfozy kozielskiego szpitala stanowić będzie dostosowanie oddziału intensywnej terapii do standardów wymaganych przepisami oraz doposażenie bloku operacyjnego w najnowocześniejszy sprzęt. W dalszej kolejności z placówki przy ul. Judyma na ul. Roosevelta przeniesione zostaną trzy funkcjonujące jeszcze w Kędzierzynie oddziały szpitalne, czyli pulmonologia, geriatria i dermatologia. Finalnie do Koźla trafią też wchodzące w skład SP ZOZ-u poradnie zabiegowe. W szpitalu powstanie też oddział tzw. chirurgii jednego dnia, przeznaczony dla chorych, którzy po zabiegu nie będą wymagać dalszej hospitalizacji.

Wszystko pochłonie niebagatelną kwotę 15 milionów euro (tylko przebudowa oddziału intensywnej terapii, modernizacja bloku operacyjnego to wydatek rzędu niemal 4 mln euro). Obliczenia w europejskiej walucie nie są tu od rzeczy, ponieważ mimo iż – jak zapewnia dyrektor Staszewski – szpital jest dziś w na tyle stabilnej kondycji, że banki byłyby skłonne udzielić kredytów na planowane inwestycje, najkorzystniejszym źródłem finansowania będą możliwe do pozyskania na ten cel dotacje z Unii Europejskiej.

– Projekt, studium wykonalności i wycena są już gotowe. Wnioski złożymy natychmiast, gdy fundusze unijne w ramach interesujących nas programów staną się dostępne – zapewnia szef kozielskiej lecznicy.

Prezentacja planów rozbudowy szpitala była ważnym punktem konferencji, na której podsumowano roczną działalność odnowionego oddziału neurologii. Przypomnijmy, że on także został przeniesiony z Kędzierzyna do Koźla, co – jak widać z perspektywy czasu – dało szpitalowi szereg niebagatelnych korzyści.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać m.in. wystąpienia dr. Antoniego Ferensa, specjalisty w dziedzinie neurologii, zastępcy Kierownika Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wśród prelegentów znalazł się także prof. Paweł Buszman, kardiolog, współzałożyciel i prezes sieci Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, autor ponad stu publikacji, które ukazały się w takich prestiżowych czasopismach medycznych jak Journal of American College of Cardiology, Circulation, Lancetta czy The New England Journal of Medicine.

Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski z działającym w jego strukturach organizacyjnych Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej oraz Polsko-Amerykańska Klinika Serca będą ze sobą współpracować w realizacji nowatorskiego projektu mającego na celu leczenie pacjentów z udarem mózgu w zakresie interwencji w obszarze naczyń mózgowych, czyli selektywnej dotętniczej trombolizy i trombektomii.

AL

konferencja1.jpeg

konferencja2.jpeg

konferencja3.jpeg

konferencja4.jpeg

konferencja5.jpeg

konferencja6.jpeg

konferencja7.jpeg

konferencja8.jpeg

konferencja9.jpeg

konfernecja10.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera