Kamera on-line

lekarze z Koźla będą realizować nowatorski projekt medyczny

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu oraz Polsko-Amerykańska Klinika Serca zamierzają realizować nowatorski projekt medyczny. Ma polegać na leczeniu pacjentów z udarami przy wykorzystaniu metod kardiologicznych. Patogeneza obu schorzeń jest podobna. List intencyjny w tej sprawie podpisano w gabinecie starosty Małgorzaty Tudaj, a zagadnieniu poświęcona była konferencja naukowa zorganizowana w hotelu Solidaris, na którą zjechali najważniejsi lekarze specjaliści, znani naukowcy oraz samorządowcy.

Odbyła się ona w rok powstania nowego oddziału neurologicznego w kozielskim szpitalu. Został przeniesiony z Kędzierzyna do Koźla i jest jednym z trzech takich ośrodków w województwie, co znacznie podniosło bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców nie tylko naszego powiatu, ale tej części regionu.

Co 8 minut ktoś w kraju dowiaduje się, że ma udar. Statystyki są nieubłagane, a cały projekt medyczny, który od kilku miesięcy omawiany był w grupie kardiologów i neurologów, da szansę na odzyskanie zdrowia wielu osobom.

– Koźle będzie jednym z tych ośrodków, od których chcemy zacząć leczenie udarów nową metodą – wyjaśnia Janusz Prokopczuk, kardiolog, ordynator Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Elektrostymulacji i Angiologii PAKS w Kędzierzynie-Koźlu. – Szpital w Koźlu posiada wszystkie możliwe segmenty, które są wymagane do wdrożenia leczenia, jeśli chodzi o diagnostykę, pracownie, szpitalny oddział ratunkowy, transport i oczywiście oddział neurologii – zaznacza.

– Po roku idziemy o krok dalej, podpisując ważny list intencyjny dotyczący nowych metod leczenia udaru w naszym szpitalu. To bardzo nowatorski projekt i szansa na zdrowie dla naszych pacjentów – mówi starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj.

Od niedawna tę absolutnie nową metodę zalecają Amerykanie, a lada dzień takie wytyczne mają się też pojawić w Europie, dzięki listowi intencyjnemu możliwe, że kozielskie placówki (PAKS i szpital) będą pierwszymi takimi ośrodkami w kraju.

Podczas podpisywania listu intencyjnego prof. Paweł Buszman, prezes zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca chwalił dotychczasową współpracę z kozielską lecznicą. – Przez lata udało nam się wypracować z państwem wyjątkowo szybki i skuteczny system transportu chorych, tak samo chcemy robić z pacjentami z udarem, czas jest tu nawet ważniejszy niż w przypadku osób z zawałem serca – mówił prof. Paweł Buszman.  

Szpital w Koźlu połączony jest z Polsko-Amerykańską Kliniką Serca łącznikiem, co umożliwia bardzo sprawny transport i odpowiednią diagnostykę bez konieczności wożenia chorego w inne miejsca.

AL

Zdjęcia i filmy z konferencji naukowej na profilu Facebooka starostwa powiatowego. List intencyjny podpisano w gabinecie starosty Małgorzaty Tudaj. Z lewej prof. Paweł Buszman, kardiolog, współzałożyciel i prezes sieci Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, autor ponad stu publikacji, które ukazały się w takich prestiżowych czasopismach medycznych jak Journal of American College of Cardiology, Circulation, Lancetta czy The New England Journal of Medicine.

Relacja z konferencji

list intencyjny.jpeg

list5.jpeg

list6.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera