Kamera on-line

Św. Marcin i jego rycerze przemaszerowali przez miasto

Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu stał się miejscem bardzo ciekawych zdarzeń. Tradycyjnie obchodzono tam Dzień świętego Marcina. Oprócz rogali i rycerza na białym koniu, pasowano najpracowitszych i najpilniejszych uczniów na rycerzy świętego Marcina. Wszyscy otrzymali dyplomy i podarunki od jednego z gości imprezy, kapitana lotnictwa Tomasz Rubaja. On sam opowiadał o tym, jak pilotuje się należące do floty LOT-u Boeingi 787, znane wszystkim dreamlinery. Zaprezentował także jak pilotuje się drona i towarzyszył młodzieży podczas przemarszu z lampionami przez Kłodnicę, osiedle, na którym mieści się szkoła.

Spotkanie uświetniła także wizyta Dragomira Rudego z Domu Kultury w Głogówku, który opowiedział o historii powstania obserwatorium astronomicznego przy klasztorze franciszkanów i przybliżył zasady korzystania z planetarium. Zachęcał także do zwiedzania tego niewielkiego ale bogatego w zabytki miasteczka.

Kolejni goście to zaprzyjaźnieni z placówką żołnierze i markietanki z grupy rekonstrukcji historycznych VI Garnizonu von Lattorf. Wraz z podopiecznymi odtańczyli kilka tańców z epoki napoleońskiej.

Marek Obara, Norbert Nandzik i Henryk Horoszczak przyjechali na koniach aż z Rozwadzy, by poprowadzić coroczny pochód. Również oni ubrani byli w epokowe stroje.

Na uczestników przemarszu czekały przysmaki wykonane przez uczniów, można było się poczęstować zupą z dyni, pysznym chlebem ze smalcem oraz zakupić przetwory, słodycze i inne wyroby.

Z roku na rok w imprezę włącza się coraz więcej osób proponując ciekawe pomysły. Wspaniałą dekorację w sali gimnastycznej zamienionej w tym dniu w wielkie lotnisko urozmaicił Norbert Bick, przynosząc okazałe modele samolotów oraz lunetę.

Oprac. AL

×

Zapisz się do newslettera