Kamera on-line

Diody nie są takie złe – powiatowa akcja ekologicznej świadomości

Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski zrealizował zadanie „Diody nie są takie złe – powiatowa akcja ekologicznej świadomości”.

Logo WFOŚiGW w Opolu.jpeg

Dzięki współfinansowaniu działania w wysokości 6 100,00 zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, które pozyskano w ramach umowy dotacji numer 177/2015/G-22/EE-PE/D z 11 sierpnia 2015 roku przy współudziale środków z budżetu Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego na kwotę 720,00 zł zostało przeprowadzonych 6 ciekawych prelekcji dla młodzieży II klas szkół ponadgimnazjalnych dla których organem prowadzącym jest Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski.
We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w listopadzie br. młodzież poznawała m.in. rodzaje elektrycznych źródeł światła, które najczęściej używane są w gospodarstwach domowych, czyli:
- lampy żarowe czyli żarówki, gdzie światło jest emitowane przez drucik, rozgrzany w wyniku przepływu prądu przez żarnik, najczęściej wykonany z wolframu. Żarówki są niezbyt wydajnym źródłem światła – ok. 95% energii jest wykorzystywana na ogrzanie żarnika i emitowane w postaci ciepła, a zaledwie 5% odzyskiwane
w postaci światła.
- żarówki halogenowe czyli halogeny – wprowadzone na rynek w 1960 roku, gdzie bańka wypełniona jest halogenkami (związkami bromu, chloru, fluoru lub jodu), wiążącymi odparowany wolfram zwiększającymi tym samym trwałość żarówek.
- świetlówki kompaktowe czyli lampy wyładowcze, w których procesy powodujące świecenie zachodzą
w jarzniku. Jest to hermetycznie zamknięta, przezroczysta krótka rurka, w którą wtopione są elektrody. Dzięki wyładowaniom między nimi substancja wypełniająca zaczyna świecić. Do działania lampy wyładowcze wymagają specjalnych urządzeń do zapłonu (zapłonników) i do stabilizacji wartości prądu (statecznik). Dzięki zastosowaniu statecznika lampy wyładowcze nie migają podczas włączania i pracy (co jest związane ze „skokami” napięcia).
- diody (LED) − źródłem światła są tu przemiany energetyczne na poziomie atomowym zachodzące w półprzewodnikach. Dzięki specjalnym własnościom półprzewodników, wzbudzone przez prąd elektryczny atomy zachowują się w sposób, który powoduje wydzielanie światła. Proces ten nazywa się elektroluminescencją.

Całe zadanie publiczne w imieniu Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego zrealizowała Fundacja Promocji Aktywnego Trybu Życia RIAD z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu, która została wybrana przez Zarząd Powiatu w formie pozakonkursowej w trybie małych grantów.

W ramach akcji wyemitowano także na antenie lokalnego radia cykl 160 spotów reklamowych zachęcających do świadomej wymiany źródeł światła na półprzewodnikowe. Akcją tą objęto nawet 80 tysięcy osób – słuchaczy radia w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i powiatach ościennych.

Ledy – dlaczego warto je mieć?

Współczynnik oddawania barw CRI (ang. Colour Rendering Index) to zdolność postrzegania barw oświetlonych przedmiotów i określany jest w przedziale od 0 do 100 i im wyższy wskaźnik, tym kolory oddawane są w lepszy sposób. Dla ogólnodostępnych świetlówek zawiera się on przedziale 75-80. Dla żarówek LED jest on wyższy od 85.l
Czas załączenia określa się jako czas po którym dane źródło zaczyna emitować 90% swojego strumienia świetlnego. Standardowe świetlówki potrzebują minimum jednej minuty, a często ten czas sięga nawet 5 minut. Oprócz tegoprzez tan czas pobierają nawet 2 razy więcej energii. Żarówki i świetlówki LED zaświecają się natychmiastowo emitując 100% strumienia świetlnego zaraz po załączeniu
Żywotność. W przypadku standardowej żarówki to tylko 1 000 godzin, w przypadku świetlówki to 10 000 godzin świecenia, natomiast diody LED potrafią świecić bezawaryjnie do 50 000 godzin (ze względu na układ zasilający znajdujący się wewnątrz żarówki czas życia tego źródła światła określony jest na poziomie 30 000 godzin). Na żywotność LED'ów nie wpływa ani liczba załączeń, ani temperatura pracy, co w przypadku zastosowania oświetlenia fluorescencyjnego ma bardzo duże znaczenie.
Bardzo ważną cechą oświetlenia LED jest brak szkodliwych pierwiastków chemicznych używanych
w technologii produkcji. Żarówka (świetlówka) LED nie zawiera szkodliwej rtęci stosowanej w źródłach fluorescencyjnych i jest bezpieczna w użytkowaniu.
Największą ze wszystkich pozytywną cechą oświetlenia LED jest niski pobór mocy. Dobierając zamiennik LED do aktualnie zastosowanego źródła światła możemy mieć pewność, że nasze rachunki za energię elektryczną zmaleją.

PODSUMOWUJĄC:

Żarówki LED emitują ciepłe światło nadające wnętrzom przytulny charakter. Największą zaletą jest jego długowieczność oraz niski pobór energii elektrycznej. Dioda LED w przeciwieństwie do jej żarowego odpowiednika, nie nagrzewa się, zatem nie istnieje ryzyko przepalenia kabli lub też oparzenia się przez najmłodszych domowników. Żarówka taka jest przyjazna środowisku, nie zawiera bowiem rtęci oraz innych szkodliwych substancji

Informacje o żarówkach na podstawie danych otrzymanych z Fundacji Promocji Aktywnego Trybu Życia RIAD z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu.

Lekcje ekologiczne o diodach.jpeg

Lekcje o efektywności energetycznej lamp ledowych.jpeg


 

×

Zapisz się do newslettera