Kamera on-line

Możemy czuć się dużo bezpieczniej

Blisko 6,5 mln zł kosztował bardzo nowoczesny sprzęt, który trafił do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. Znajdziemy tam m.in. supernowoczesny pojazd do detekcji zanieczyszczeń chemicznych oraz niezwykle wydajną pompę, która w ciągu kilku godzin jest w stanie przepompować wodę ze średniej wielkości jeziora. Do tego, dzięki finansowemu wsparciu kędzierzyńskiego starostwa, udało się wykonać termomodernizacje budynków straży, co spowoduje znaczne oszczędności energetyczne, w tym wypadku roboty kosztowały niecałe 1,5 mln zł.

Możliwości nowego sprzętu robią wielkie wrażenie. Dzięki niemu zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, a to najważniejsze – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Powiat ze względu na swoje położenie, zlokalizowane na jego terenie zakłady chemiczne, musi być przygotowany na szybką reakcję. Strażacy nie mają wątpliwości, że od teraz będzie ona również dużo skuteczniejsza.

Sprzęt przekazany dziś komendzie w Kędzierzynie-Koźlu to najwyższe dostępne technologie, które na pewno zwiększą skuteczność i szybkość podejmowania działań w sytuacji wystąpienia zagrożeń wynikających ze specyfiki miasta i powiatu – podkreślił komendant wojewódzki Karol Stępień.

Poza samochodem kwatermistrzowskim, który zastąpi stary i wysłużony już pojazd, pozostały sprzęt stanowi doposażenie – wyjaśnił mł. bryg. Leszek Morkis. – Na szczególną uwagę zasługuje pojazd na podwoziu terenowym z bardzo nowoczesną aparaturą i komputerem do lokalizacji i identyfikacji substancji toksycznych w powietrzu. Technologia na światowym poziomie. Nasza perła w koronie. Strażacy przeszli już specjalistyczne szkolenie – dodał Morkis.

Na miejscu zaprezentowano możliwości najnowszego chemicznego detektora. Jeden ze strażaków rozpylił gaz. Urządzenie bezbłędnie i bardzo szybko określiło jego wszystkie parametry. To istne laboratorium chemiczne na czterech kołach, do tego może pracować w czasie jazdy, sprawdza warunki pogodowe, np. siłę wiatru, bierze pod uwagę wiele innych istotnych czynników.

Średni samochód ratowniczy oraz pojazd rozpoznania chemicznego trafią do grupy ratownictwa chemicznego stacjonującej w Azotach. Sprzęt poświecił kapelan opolskich strażaków Józef Urban. W uroczystości poza władzami powiatu, wzięli też udział wójtowie poszczególnych gmin.

AL

strażacy2.jpeg

strażacy1.jpeg

strażacy3.jpeg

strażacy4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera