Kamera on-line

Znani na audiobookach – wyjątkowa produkcja trafi do dzieciaków

Jeszcze przed świętami ukaże się seria audiobooków, do których swych głosów udzielili znani samorządowcy, sportowcy, dziennikarze, prezenterzy radiowi oraz ludzie biznesu. Wszyscy odpowiedzieli na zaproszenie starostwa powiatowego i zdecydowali się wcielić w rolę postaci z bajek, które mają w tym roku swą absolutną premierę.

„Bajki opolskie – Opolki” to cykl pięciu utworów, w których pojawiają się bohaterowie związani nie tylko z powiatem kędzierzyńsko-kozielskim, ale niemal z całym województwem. Jest tam np. opowieść o „Kędziorku i Koziołku”, jak i "O Opolskich Utopkach".

- Chcemy, aby trafiły do domów dziecka, szpitali dziecięcych, wszędzie tam, gdzie najmłodsi będą z nich mieć wiele frajdy. Powędrują także do zaprzyjaźnionych samorządów z Opolszczyzny, w końcu to bajki opolskie. Sami się zastanawialiśmy, jak wyjdzie nam czytanie bajkowych opowieści, czy sprostamy wyzwaniu, czy uda nam się wcielić w rolę. Podeszliśmy do tego dzieła z dużym dystansem, jednak bardzo zmobilizowani, chcieliśmy wypaść jak najlepiej – mówi starosta Małgorzata Tudaj, która w jednej z opowieści jest narratorem.  

Narratorem jest także wicestarosta Józef Gisman, ale już chemicznym wynalazcą Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Swojego głosu udzielili też m.in.: prezydent Sabina Nowosielska, Sebastian Świderski, Andrzej Sałacki, Piotr Gabrysz, Artur Szczęsny, Adam Misterkiewicz, Marek Staszewski, Dorota Zasłonka, Andrzej Szopiński-Wisła.

Samo nagrywanie utworów trwało siedem dni i odbywało się w studiu Radia Park. Potem dźwiękowcy zajęli się skomplikowanym montażem.

- Wszystkim bardzo dziękuję za uczestnictwo w projekcie, a także za wspomnienia z dzieciństwa, które znajdziecie Państwo w tej produkcji, ukazały się one po raz pierwszy. Życzę zatem miłych wrażeń podczas słuchania bajek, również dorosłym odbiorcom – dodaje starosta Małgorzata Tudaj.

Audiobooki będzie można wygrać jeszcze przed świętami na antenie Radia Park, w innych lokalnych oraz regionalnych mediach oraz na profilu Facebooka starostwa powiatowego, gdzie internauci otrzymają je jako pierwsi.  

Autorem bajek jest Helena Buchner, opolska pisarka i malarka, która swoją postawą twórczą niejednokrotnie udowadniała, że jest „człowiekiem dialogu”. W jej twórczości charakterystyczna jest prostota i swoboda wypowiedzi. Nie omijała trudnych tematów, pielęgnowała kulturę ludową, śląską tradycję kulturową, i nade wszystko ceniła swoją małą ojczyznę. Jest autorką pięciu książek o Śląsku. Z wykształcenia – nauczycielka, z zamiłowania pisarka i malarka. Ze swoją twórczością nie zamykała się w szufladach – początkowo z dużą nutą niepewności, pod pseudonimem wydała swoją pierwszą powieść – „Hanyska”. Kolejno, nakładem wydawnictwa „My Book” wyszły – „Dzieci Hanyski”, „Dziewczęta z Koziej Górki” , „Opowiastki znad Brynicy” i ostatnia „Ciotka Flora”. Ze swoimi książkami docierała, gdzie to tylko możliwe, odwiedzała domy kultury, świetlice wiejskie, Dyskusyjne Kluby Książki. Rozmawiała, dyskutowała, tłumaczyła. Zawsze szczerze, drobiazgowo i cierpliwie tłumaczyła, że historia Śląska nie może być traktowana jednoznacznie, że trzeba patrzeć z punktu widzenia człowieka, obojętnie, czy czuje się Niemcem, Polakiem, Ślązakiem, czy Kresowiakiem. Zmarła w kwietniu 2015 roku, pozostawiła po sobie rękopisy z bajkami oraz namalowane do nich barwne ilustracje.

AL

audiobook.jpeg

×

Zapisz się do newslettera