Kamera on-line

Opolskie wesele w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Komes

Charakterystyczne stroje, muzyka oraz taniec – to tylko niektóre atrybuty „Opolskiego wesela”, inscenizacji przygotowanej przez członków Zespołu Pieśni i Tańca „Komes”. Przedstawienie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury i przyciągnęło miłośników śląska opolskiego z końca XIX wieku.

– Na każdej wsi wesele miało swoisty odrębny charakter, jednak pewne stałe elementy musiały być zachowane. One stanowiły o tradycji i szacunku dla minionych pokoleń – mówi Zbigniew Staniś z Osiedlowego Domu Kultury „Komes”.

Inscenizacją zajęła się Helena Król, a scenariuszem i reżyserią Józef Kaletta. W atmosferę spektaklu wprowadził widzów dostojny taniec oraz specjalna śpiewna uwertura.

Wesele zaczęło się w domu kawalera, gdzie po oracjach starosty, najważniejszym elementem jest błogosławieństwo udzielane synowi przez rodziców – tłumaczy Zbigniew Staniś.

W symboliczny sposób widzowie stali się gośćmi weselnymi, a zabawy w znakomitej atmosferze nie było końca. Choreografię przygotowała Danuta Staniś, a scenografią zajęła się Bronisława Świerc. Całość konsultowana była z prof. Teresą Smolińską.  

AL

IMG_8630.jpeg

IMG_8638.jpeg

IMG_8674.jpeg

×

Zapisz się do newslettera