Kamera on-line

Pisali w obronie praw człowieka

1630 listów napisano w kozielskim liceum podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów.

Został zorganizowany przez szkolną grupę Amnesty International nocą z 12 na 13 grudnia. Rozpoczął się o godzinie siedemnastej, a zakończył o siódmej rano. Frekwencja była wysoka, pojawiło się wielu gości spoza szkoły oraz absolwentów liceum.

- Dla biorących udział w maratonie przygotowana została kawiarenka, seanse filmowe i pokój sypialniany. Jak co roku, podczas imprezy panowała wspaniała atmosfera, którą dodatkowo umilała świetna muzyka – mówi Grażyna Stelmach, nauczycielka liceum.

Maraton Pisania Listów to wydarzenie organizowane na całym świecie, a zapoczątkowane w Polsce.

- W tym roku ubiegaliśmy się między innymi o zwolnienie z zarzutów malezyjskiego rysownika, Zunara, który jest represjonowany za korzystanie z wolności słowa. Innym przypadkiem jest sprawa Alberta Woodfoxa, afroamerykanina, który od 43 lat odbywa karę pozbawienia wolności za to, że walczył o równouprawnienie swojej grupy etnicznej. Poza tym chcemy pomóc przymuszanym do małżeństw kobietom z Burkina Faso, kobiecie z Salwadoru skazanej za urodzenie martwego dziecka czy dziennikarzowi z Uzbekistanu – dodaje Grażyna Stelmach

- Udział w maratonie to bardzo ciekawe przeżycie. Korzystając ze świetnej atmosfery można wraz ze znajomymi pomóc niewinnym ludziom. Za rok znów tu będziemy – mówili uczniowie ogólnika.  

Oprac. AL

maraton1.jpeg

maraton2.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera