Kamera on-line

Radni jednogłośnie za budżetem! Kolejny rok znaczących inwestycji

Jednogłośnie, bez uwag i dyskusji – podczas sesji wszyscy radni zagłosowali za projektem budżetu powiatu na 2016 rok. Wcześniej pozytywnie zaopiniowała go Regionalna Izba Obrachunkowa. Przygotowany przez Zarząd Powiatu dokument określa całość zadań samorządu na następny rok. Jest w nim wiele bardzo ważnych inwestycji, zarówno w obszarze infrastruktury drogowej, jaki i służby zdrowia czy oświaty. To już kolejny rok z rzędu, kiedy udało się przygotować projekt, który zapewnia zrównoważony rozwój powiatu.  

- Pracowaliśmy nad tym budżetem wspólnie z radnymi podczas komisji, bardzo dobrze układa nam się współpraca, udało nam się porozumieć w wielu istotnych kwestiach. Wszystkim pracownikom starostwa i jednostek podległych oraz radnym dziękuję – mówiła tuż po głosowaniu starosta Małgorzata Tudaj.

Zmiany odczują zmotoryzowani, bo kolejnego etapu remontu doczeka się ul. Mostowa. Powiatowy Zarząd Dróg położy tam również nową ścieżkę rowerową. Inwestycja zrealizowana zostanie dzięki współpracy z gminą oraz Grupą Azoty. W planie jest też wielomilionowa przebudowa ciągu dróg od ul. Grunwaldzkiej w Kędzierzynie aż do Zalesia Śląskiego. To zadanie będzie realizowane z powiatem strzeleckim. Tam także, poza nowym asfaltem, pojawi się ścieżka rowerowa. Powiat wykona nowe drogi prowadzące do licznych firm zlokalizowanych na os. Azoty, jak również wyremontuje chodniki w samym Kędzierzynie-Koźlu oraz całym powiecie. W budżecie zapisano remont drogi w Grudyni Wielkiej w gminie Pawłowiczki oraz w Grzędzinie (gmina Polska Cerekiew). PZD zmodernizuje też nawierzchnię w Roszowicach.

Powiat rozpocznie realizację zapowiedzianych na konferencji medycznej inwestycji w służbie zdrowia. Szpital w Koźlu zyska nowe sale operacyjne, przebudowany zostanie Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. To pozwoli na dostosowanie placówki do wyższych standardów, a znacząco zyskają sami pacjenci. Przypomnijmy, że docelowo główna siedziba szpitala powiatowego zostanie rozbudowana, co pochłonie wiele mln zł.   

Niemal połowę budżetu - 40 mln zł – stanowią wydatki na oświatę. Starostwo nadzoruje szkoły ponadgimnazjalne w powiecie i planuje w nich inwestycje. Przede wszystkim jednak to szereg projektów unijnych, w ramach których mają powstać nowe pracownie w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Oprócz tego cześć pieniędzy pochłoną staże uczniowskie oraz planowane zajęcia pozalekcyjne. To tylko zarys zadań oświatowych na 2016 rok. 

Budżet powiatu na 2016 rok to kwota rzędu 93 mln zł.

O budżecie Polskie Radio

AL

sesja1.jpeg

sesja2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera