Kamera on-line

Powiat otworzył centrum egzaminacyjne dla informatyków

Trzy nowoczesne pracownie otwarto dziś (14.02) w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Dzięki pieniądzom pochodzącym m.in. z budżetu powiatu, udało się stworzyć kilkanaście stanowisk komputerowych w pracowni informatycznej, a uczniowie otrzymali aparaturę nawigacyjną, stoły do nauki oraz wyposażenie do pracowni fizyczno-chemicznej.

- Nasza młodzież będzie się mogła szkolić na samych podzespołach, mają tu wszystko, jak na dłoni – mówiła starosta Małgorzata Tudaj, która razem z wicestarostą Józefem Gismanem uroczyście otworzyła pracownie.

To bardzo ważne, bo ci młodzi ludzie zobaczą, jak podłączyć kartę graficzną, czy kartę sieciową – zaznacza Tomasz Marenin z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

W środku znajdziemy komplet specjalistycznych śrubokrętów oraz urządzeń potrzebnych do montażu komputera. – Ta pracownia będzie przygotowywała informatyków do zawodu administratora sieci komputerowych – dodaje starosta Tudaj.

Stanowiska wyposażone są w specjalne oprogramowanie do wirtualizacji, czyli symulacji działania np. systemów serwerowych. - Technicy informatycy nauczą się od podstaw tego, jak budować sieć i jak taką siecią zarządzać – podkreśla Agnieszka Kossakowska, dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w całym przedsięwzięciu. - Gniazdka komputerowe i okablowanie wykonaliśmy sami – mówi jeden z uczniów.

Będzie tam centrum egzaminacyjne nie tylko dla uczniów szkoły, bo dyrekcja otwarta jest na współpracę z innymi placówkami. W pracowni nawigacyjnej z kolei mieszczą się wszelkiego rodzaju urządzenia potrzebne młodym marynarzom. Podopieczni nauczą się odczytywać z map, a sprzęt elektroniczny został wyposażony w mini-nadajniki. – Dzięki temu atmosfera pracy jest tu taka, jak na statku – mówią uczniowie.

Oprócz przedstawicieli władz powiatu i szkoły w uroczystości wzięła udział Aurelia Stępień, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu oraz Hanna Franczak, wicedyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji.

Projekt kosztował 140 tys. zł. Część środków pozyskano z Unii Europejskiej w ramach projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe – Bliżej Rynku Pracy”.

Film z otwarcia dostępny jest na profilu Facebooka!

AL

Od lewej: Agnieszka Kossakowska, Aurelia Stępień, Hanna Franczak, Józef Gisman oraz Małgorzata Tudaj.

1.jpeg

4.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera