Kamera on-line

Transport w powiecie. Samorządy przygotowują nowe rozwiązania

Spotkanie z udziałem szefów wydziałów i przedstawicieli gmin odbyło się w starostwie powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu. Władze powiatu przygotowują się do wprowadzenia nowego zadania wynikającego z ustawy. Chodzi o organizację transportu zbiorowego, istotnego z punktu widzenia osób dojeżdżających do szkół i zakładów w całym powiecie.

- To nowe zadanie dla nas i dość skomplikowane, jeszcze się go uczymy, chcemy się do niego dobrze przygotować – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.  

To na barkach powiatu będzie leżało finansowanie linii autobusowych w zakresie publicznych przewozów pasażerskich. Chodzi tu o przejazdy na trasach pomiędzy gminami, gdzie nie kursują tradycyjne autobusy zarządzane np. przez MZK. Starostwo już wcześniej opracowało plan transportowy dla powiatu. Kolejnym krokiem są m.in. konsultacje związane z określeniem zapotrzebowania.

Będziemy pytać m.in. szkoły, jak widzą dojazdy do swoich placówek, tak by młodzież nie miała z tym większych problemów – zaznacza Dariusz Strzelec, kierownik wydziału komunikacji i transportu w starostwie powiatowym i dodaje, że do tego dochodzi jeszcze kwestia usytuowania przystanków.

- Naszym zamiarem jest współpraca z gminami, a także współfinansowanie z nimi tego zadania – dodaje Dariusz Strzelec.

Ustawa ma wejść w życie w styczniu 2017 roku.

AL

spotkanie transport2.jpeg

spotkanie transport1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera