Kamera on-line

Kresowo w Pawłowiczkach - rocznica masowej deportacji

Za nami 74. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków z Kresów. Ruszyła 10 lutego 1940 roku. Dziś (16.02) wspólną mszą świętą oraz patriotycznym koncertem postanowiono przypomnieć o tych tragicznych wydarzeniach sprzed lat. W nabożeństwie w intencji Kresowian i Sybiraków wzięła udział Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Odbyło się ono w kościele p.w. św. Jakuba w Pawłowiczkach.

 - Tysiące osób w nieludzkich warunkach wywieziono w głąb Rosji i na Syberię, wielu nie przetrwało tej podróży, o tych wydarzeniach nie możemy zapomnieć – mówiła starosta Tudaj.  

Liturgia miała wyjątkowy charakter. Przeplatana była bowiem występami wielokrotnie nagradzanego chóru „Echo Kresów”. Grupa ma na swoim koncie wiele znamienitych sukcesów. Mogą pochwalić się m.in. ogólnopolską nagrodą na Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej w Żarach. Co rusz słyszymy o kolejnych sukcesach chóru, któremu dyryguje Adam Wołkowski. W repertuarze dominują pieśni kresowe, nie brakuje też skocznych i wesołych utworów. 

Po nabożeństwie była okazja, by wspólnie podzielić się wrażeniami z koncertu oraz porozmawiać o planach.

AL

Podziękowania i gratulacje w stronę chórzystów przekazała także starosta Małgorzata Tudaj.

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

×

Zapisz się do newslettera