Kamera on-line

Powiat znów w krajowej czołówce

Związek Powiatów Polskich po raz kolejny sprawdził, które samorządy najlepiej radziły sobie w 2015 roku. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski znalazł się na 9. miejscu w kraju na ponad 300 samorządów tego szczebla. Równocześnie zajął 1. miejsce w województwie opolskim. Wyniki ogłoszono w niedzielę (17.01) wieczorem. Co roku 15. najlepszych powiatów w kraju otrzymuje wyróżnienie i tytuł laureata tego prestiżowego rankingu.

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony przez Związek Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking trwa przez cały rok, jest wiarygodny i bezpłatny. Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu". Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak:

działania proinwestycyjne i prorozwojowe;

rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;

rozwój społeczeństwa informacyjnego;

rozwój społeczeństwa obywatelskiego;

umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;

promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;

promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu;

wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej;

promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;

współpraca krajowa i międzynarodowa;

działania promocyjne.

Kolejność w rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów. Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich. Zaplanowano ją na kwiecień.

Szczegółowe zestawienie tu

Oprac. AL

Foto z archiwum.

Powiat laureatem.jpeg

×

Zapisz się do newslettera