Kamera on-line

Funkcjonariusze więzienni z Opolszczyzny świętowali w Kędzierzynie-Koźlu

Wojewódzkie obchody Święta Służby Więziennej po raz pierwszy odbyły się w Kędzierzynie-Koźlu. Do miasta zjechali przedstawiciele władz województwa, samorządów, służb mundurowych. Wręczono kilkadziesiąt odznaczeń państwowych i awansów na wyższe stopnie.  

- Praca, z którą codziennie stykają się funkcjonariusze służby więziennej nie jest łatwa ani bezpieczna. To wyjątkowe wyzwanie, które wymaga wytrzymałości, odporności na stres a często także wielkiej odwagi. Ta praca to nie zawód a misja, którą pełnić mogą tylko osoby zdolne do poświęceń – mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

Przykładem może być postawa strażnika Mariusza Zwierza z Kędzierzyna-Koźla, który niedawno powstrzymał człowieka, który chciał się okaleczyć, zauważył go podczas spaceru w parku. Szybko obezwładnił mężczyznę uderzającego w amoku głową o chodnik. On sam podczas uroczystości odebrał specjalne wyróżnienie.

- Sytuacja osób, które weszły w konflikt z prawem jest bardzo złożona, przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Przystosowanie ich do życia społecznego wymaga zastosowanie długotrwałego procesu resocjalizacyjnego, to czy okaże się on efektywny w dużej mierze zależy od funkcjonariuszy służby penitencjarnej, od tego jak bardzo zaangażują się oni w stosowanie programów terapeutycznych – zaznaczyła starosta Małgorzata Tudaj.

Podpułkownik Piotr Kuźma, dyrektor Aresztu Śledczego w Koźlu mówił, że  służba więzienna jest trzecią co do wielkości formacją mundurową w Polsce i pełni ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa poprzez ochronę społeczeństwa przed sprawcami przestępstw  przebywającymi w zakładach karnych i aresztach.

Podkreślono, że kozielski areszt  współpracuje z wieloma instytucjami z terenu powiatu, jego osadzeni pomagają w przeróżnych przedsięwzięciach oraz wykonują drobne prac. Tak jest w przypadku Samodzielnego Zespołu Opieki Zdrowotnej czy Miejskiego Ośrodka Kultury.

W czasie uroczystości głos zabrał również biskup Rudolf Pierskała, który życzył świętującym wielkiej wyobraźni oraz miłosierdzia w codziennej pracy.

- Pracownicy służby więziennej wykazują się niezwykłym zaangażowaniem. Oprócz typowych cech przypisywanych pracy służb mundurowych, w tym przypadku potrzeba też umiejętności pedagogicznych – przekonywał wojewoda opolski Adrian Czubak.

Na koniec fenomenalny występ dała orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, wielokrotnie nagradzany był brawami.

Zdjęcia oraz film na profilu Facebooka starostwa. Relacja także na KK24.pl.

AL

- Obchodzone Święto Służby Więziennej, ustanowione jako upamiętnienie wprowadzanego przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1919 roku Dekretu o Tymczasowych Przepisach Więziennych, to znakomita okazja, by złożyć wam wyrazy uznania za wasze oddanie i zaangażowanie w tę trudną misję - mówiła starosta Małgorzata Tudaj.

słuzba1.jpeg

sluzba2.jpeg

sluzba3.jpeg

sluzba4.jpeg

sluzba5.jpeg

DSC_0397.jpeg

×

Zapisz się do newslettera