Kamera on-line

Powiat i szpital radzą sobie coraz lepiej. Są wyniki dużego ogólnopolskiego rankingu

Po raz drugi Dziennik Gazeta Prawna, najbardziej opiniotwórcze medium ekonomiczne w kraju przebadał miasta i powiaty pod kątem zaplecza medycznego, dostępności leczenia oraz stanu zdrowia mieszkańców. Eksperci wybrali 90 najzdrowszych powiatów i 35 miast w Polsce. W tym gronie wysoko, bo na 9. miejscu znalazł się powiat kędzierzyńsko-kozielski, w pierwszej dziesiątce jedyny z Opolszczyzny. Najlepszym samorządom wręczono wyróżnienia podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, z udziałem najważniejszych przedstawicieli świata medycznego z Polski i Europy.

Jednym z kryteriów branych pod uwagę były wskaźniki jakościowe, czyli zaplecze medyczne. Tu nasz powiat wypadł dobrze, nieźle oceniono kondycję finansową szpitala, który zestawiano z innymi jednostkami w kraju.

- Dzięki rankingowi przekonaliśmy się, które samorządy najlepiej dbają o zdrowie swoich mieszkańców, widzimy, że polepszyła się sytuacja jeśli chodzi o stan zadłużenia i finasowanie szpitali. W pierwszej dziesiątce znalazły się te samorządy, które stawiają na profilaktykę, inwestują w lecznice – podkreśla Dominika Sikora, z-ca redaktor naczelnej Dziennika Gazety Prawnej.

Tuż po odebraniu wyróżnienia dyrektor SP-ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Marek Staszewski powiedział, że sytuacja ekonomiczna szpitala stale się zmienia.  

To praca nas wszystkich, cieszę się, że przynosi ona efekty, co potwierdzają badania – zaznaczył.

Dziennikarze zbierali informacje m.in. o dostępnych tomografach, RTG, aparatach USG, do przeprowadzania mammografii, badano liczbę programów profilaktycznych. W kolejnej kategorii oceniano zdrowie mieszkańców, analizowano demografię, umieralność noworodków na tysiąc mieszkańców, ale także przyczyny umieralności. Istotne były dane dotyczące odsetka zgonów na takie choroby jak: układu krążenia, raka czy układu oddechowego. Trzecia, istotną dla pacjentów kategorią była dostępność badań, czyli czas oczekiwania na wizytę pediatry, kardiologa czy neurologa. Łącznie miasta i powiaty mogły otrzymać 406 punktów. Samorząd powiatowy z Kędzierzyna-Koźla zdobył ich niemało, bo 245.

W skali kraju najlepiej wypadła Małopolska. Mieszkańcy tych okolic cieszą się dobrym zdrowiem, czasem niezależnie od dostępu do leczenia. M.in. dlatego ranking wygrał samorząd tatrzański z siedzibą w Zakopanem, zdobywając o 35 punktów więcej od powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego – czyli 280. W zimowej stolicy Polski panowie dożywają 75,2 roku, panie 82,6 roku.

Podczas kongresu sporo mówiono o zmianie polityki lekowej. Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia powiedział, że w kraju dostęp do leków wcale nie jest zły. – Tu raczej chodzi o poprawę  wykorzystania istniejących instrumentów w ustawie refundacyjnej, wówczas z pewnością poprawi się dostęp do leków pacjentów z chorobami rzadkimi, ponieważ leki te nie będą musiały już konkurować na tych samych zasadach z lekami stosowanymi w chorobach powszechnie występujących – stwierdził Łanda.   

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Marek Staszewski zaznaczył, że wydatki na leki są pewnym problemem, patrząc przez pryzmat nierosnących kontraktów z NFZ, a wciąż rosnących cen medykamentów. – Usłyszeliśmy, że ministerstwo ciągle jeszcze mocno będzie włączało się w negocjacje z firmami farmaceutycznymi, ma tu dużo mocniejszą pozycję w takich negocjacjach niż my, mimo, że jesteśmy dużym szpitalem w województwie opolskim – powiedział Staszewski.

AL

Wyróżnienie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odebrali: starosta Małgorzata Tudaj oraz Marek Staszewski, dyrektor SP-ZOZ. Na zdjęciu Dominika Sikora (w środku).

kongres2.jpeg

kongres1.jpeg

kongres4.jpeg

kongres5.jpeg

kongres3.jpeg

kongres6.jpeg

kongres7.jpeg

×

Zapisz się do newslettera