Kamera on-line

"Ostatni rycerze Rzeczpospolitej". Kim byli żołnierze wyklęci?

Podniosły charakter miały uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.  

Święto przypada 1 marca, ale w powiecie szereg różnych wydarzeń zaplanowano właściwie na cały tydzień. Do auli liceum przybyli samorządowcy, politycy, dyrektorzy szkół, a przede wszystkim młodzież, bo to głównie dla niej przygotowano wykłady historyczne.

- Działania podejmowane na rzecz przywrócenia żołnierzom podziemia niepodległościowego, właściwego miejsca na kartach polskiej historii, trafiły na podatny grunt zwłaszcza młodszych pokoleń. Fakt ten nie dziwi, bo losy naszych bohaterów, choć tragiczne, to historie, które poruszają i inspirują młodzież. Pamięć tę musimy jednak stale pielęgnować, gdyż mimo ujawnienia faktów, wciąż możemy usłyszeć kłamstwa pisanej przez Sowietów historii – mówił wicestarosta Józef Gisman.

- Bardzo dziękuję za zaproszenie i tę piękną formę upamiętnienia naszych bohaterów sprzed lat, cieszę się, że od kilku lat mamy w Polsce takie szczególne święto, które łączy pokolenia – powiedział na początku swojego wykładu prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który podkreślił, że mówimy dziś o ludziach, którzy w latach 40. i 50. podjęli i kontynuowali walkę beznadziejną. – Walkę, w której przecież zwyciężyć nie mogli, a jednak w niej trwali, i za to zapłacili cenę najwyższą – dodał prof. Szwagrzyk.

Mówi się o około 180 tysiącach ludzi. Jeżeli tak, to mamy do czynienia z powstaniem antykomunistycznym – zaznaczył przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas spotkania wicestarosta Józef Gisman podziękował dyrektor II LO Katarzynie Arciszewskiej-Stępień oraz Marzannie Radwanowskiej-Gądek za podjęcie inicjatywy i organizację uroczystości. - Dziękuję także wszystkim, którzy wyrazili wolę uczestnictwa: członkom organizacji kombatanckich, uczniom i nauczycielom gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, członkom stowarzyszeń, pozostałym zgromadzonym – dziękował wicestarosta powiatu.  

Współorganizatorem wydarzenia było kędzierzyńskie starostwo. W najbliższą sobotę (27.02) stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle organizuje „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, odbędą się także prelekcje w bibliotekach, a 1 marca oficjalne obchody przy tablicy upamiętniającej katownię SB.

Więcej zdjęć na profilu Facebooka powiatu.

AL

- Do ustanowienia dzisiejszego  święta  państwowego  wiodła  długa  droga, propagandowe kłamstwo budowane latami trudno było przełamać - mówił w imieniu zarządu powiatu wicestarosta Józef Gisman.

narodowy1.jpeg

narodowy2.jpeg

narodowy3.jpeg

narodowy4.jpeg

narodowy5.jpeg

narodowy6.jpeg

×

Zapisz się do newslettera