Kamera on-line

Śmiały pomysł na kozielską wyspę

Adaptacja stajni konnych, budynku ujeżdżalni oraz magazynów pod centrum seniora. Taką koncepcję rewitalizacji kozielskiej wyspy zaprezentowano na konferencji naukowej w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu.

Miałyby się tam znaleźć mieszkania chronione dla osób starszych i niepełnosprawnych, restauracja, hotel oraz centrum spa i rehabilitacji, a także biblioteka z salami konferencyjnymi. Sam projekt został dobrze oceniony przez fachowców z Politechniki Opolskiej i stanowi pracę dyplomową absolwentki tej uczelni.

- Wszystkie obiekty, które obecnie znajdują się na wyspie zostały wykorzystane w moim projekcie, żadnego nowego nie dobudowałam – mówi Wiktoria Gisman, inżynier architekt, która przyznała, że na konferencji pojawiła się przede wszystkim po to, by zachęcić młodych ludzi do tego, by wybierali kierunki związane z budownictwem.

To pierwsza taka konferencja w Zespole Szkół nr 1. Zjechali na nią naukowcy z wyższych uczelni, specjaliści od nowych technik budowlanych, znani eksperci tej branży.

Tematyka  jest rzeczywiście szeroka, skierowana nie tylko do naszych uczniów, bo są tu też pracodawcy, przedstawiciele Politechniki Opolskiej czy Politechniki Śląskiej – zaznacza Urszula Więcek, dyrektor placówki.

Wykłady dotyczyły m.in. nowoczesnych kompozytów w budownictwie, konstrukcji „prawie” idealnych, czy też znanych na Opolszczyźnie projektów budynków.

- To przecież właśnie m.in. budownictwo wpływa na rozwój regionu, dlatego to temat bardzo ważny – dodaje dyrektor Więcek i podkreśla, że książka jest wspaniałą pomocą dydaktyczną, ale jest niewystarczająca, ponieważ w budownictwie, podobnie jak w innych dziedzinach, szybko zmieniają się technologie i wprowadzane są coraz nowsze materiały.   

Zespół Szkół nr 1 od lat stawia na wysoką jakość kształcenia nie tylko na kierunkach budowlanych. Najlepszym potwierdzeniem jest fakt, że technik budownictwa w prestiżowym rankingu „Perspektyw” znalazł się w tym roku na bardzo wysokim 6. miejscu w Polsce pod względem zdawalności egzaminów zawodowych.  

Koncepcja rewitalizacji wyspy jest wspólną pracą dyplomową dwóch absolwentek Politechniki Opolskiej - Wiktorii Gisman i Marty Gliwy.

Fotorelacja na Facebooku starostwa.

AL

budownictwo3.jpeg

budownictwo1.jpeg

budownictwo4.jpeg

budownictwo2.jpeg

budownictwo6.jpeg

budownictwo5.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera