Kamera on-line

Ponad 3 mln zł na rozwój oświaty. Powiat rusza z dużym projektem dla uczniów

Powiat kędzierzyńsko-kozielski dobrze przygotowany do realizacji dużego projektu oświatowego. Odbyła się wizyta przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, którzy sprawdzali stan przygotowań do wdrożenia inwestycji. W powiecie za ponad 3 mln zł powstaną najnowocześniejsze pracownie mechatroniczne, napędów elektrycznych, chemiczne, gastronomiczno-kelnerskie oraz nawigacji i eksploatacji siłowni okrętowych.

- Ta ostatnia dla uczniów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej zbudowana zostanie na kozielskiej wyspie – precyzuje Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, które realizuje projekt dedykowany naszym placówkom.

Pozostałe w Zespole Szkół nr 1 w Koźlu oraz Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach.

- Przystosowanie pomieszczeń i wyposażenie, a także zakup dwóch nowych łodzi to dofinansowanie unijne – informuje starosta Małgorzata Tudaj.

- Realizacja projektu będzie przebiegała etapowo, a pierwsze efekty zobaczymy jeszcze w tym roku, kiedy to zakończone zostaną prace remontowo-budowlane – dodaje z kolei wicestarosta Józef Gisman.

Powiat umożliwi uczniom naukę na jeszcze wyższym poziomie niż obecnie, w dodatku inwestycje dobrze odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy. Mechatronika i elektryka, a także chemia czy gastronomia to według specjalistów kierunki, po których w najbliższych latach łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie. Pracodawcy wciąż zgłaszają zapotrzebowanie na absolwentów szkół, które je kształcą. Już teraz CKPiU dysponuje m.in. jedną z najnowocześniejszych pracowni energii odnawialnej, dodajmy, że ten kierunek również ma się rozwijać, zgodnie z przyjętą niedawno strategią dla oświaty ponadgimnazjalnej.

AL

×

Zapisz się do newslettera