Kamera on-line

Powiatowy Konserwator Zabytków już działa

Wiele formalności związanych z ochroną zabytków będzie można teraz załatwić w Kędzierzynie-Koźlu. W starostwie powiatowym rozpoczął pracę inspektor ds. ochrony zabytków. Utworzenie stanowiska było możliwe dzięki porozumieniu władz powiatu z władzami miasta i zaaprobowaniu pomysłu przez wojewodę opolskiego. Gabinet konserwatora mieści się na I piętrze budynku starostwa. Grzegorz Naumowicz nie musiał specjalnie poznawać powiatu pod tym kątem, bo w Opolu przez ponad osiem lat zajmował się zabytkami właśnie z terenu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Jest więc dobrze przygotowany do zadań, które czekają go tu, na miejscu.

Powiatowy konserwator zabytków uzupełnia działania konserwatora wojewódzkiego. Jest mu łatwiej dotrzeć do obiektów w terenie. To działa również w drugą stronę, a więc ich właścicielom i administratorom łatwiej będzie teraz dotrzeć do konserwatora zabytków. Na miejscu będzie można załatwić wiele formalności, a to spora oszczędność czasu i fatygi – mówił Grzegorz Naumowicz na konferencji prasowej z dziennikarzami.

Z wykształcenia jest dokumentalistą konserwatorskim, kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim.

– Opolszczyzna, a więc i powiat kędzierzyńsko-kozielski, należą do tych obszarów naszego kraju, gdzie zabytków jest dużo. Praktycznie w każdej miejscowości znajdziemy jakiś dwór, pałac lub folwark. To więc trudny teren, bo nie dla wszystkich tych obiektów udaje się znaleźć współczesne przeznaczenie, choć oczywiście nie brakuje przykładów pięknych rewitalizacji. To na przykład pałac w Większycach – mówił.

Grzegorz Naumowicz będzie służył profesjonalnym doradztwem w sprawach zabytków.

AL

×

Zapisz się do newslettera