Kamera on-line

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu odwiedzi w najbliższych latach trzy kraje europejskie

Będą zgłębiać zagadnienia z zakresu sadownictwa, przetwórstwa owoców i zdrowej żywności. To efekt realizacji projektu „Fruitfarming”.

W marcu w Opavie odbyło się spotkanie koordynatorów projektu partnerskiego „Fruitfarming” realizowanego w ramach programu ERASMUS +, w którym wzięli udział przedstawiciele instytucji z Czech, Polski, Portugalii i Rumunii. Do projektu rozpoczętego jesienią ubiegłego roku koordynator główny – Stowarzyszenie „Natura Opava”, zaprosił Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich z Kędzierzyna, Średnią i Wyższą szkołę Rolniczą z Opavy, portugalską organizację „Rude” z miasta Covilha oraz Uniwersytet Weterynarii z Bukaresztu.

– Podczas realizowanego w latach 2015-2017 projektu młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu będzie kolejno odwiedzać państwa partnerskie zgłębiając zagadnienia związane z sadownictwem i przetwórstwem owoców, poznając jednocześnie tematykę upraw BIO, bezpiecznych sposobów konserwacji bez użycia szkodliwych środków chemicznych i dystrybucji wytworzonych produktów spożywczych – opowiada Sławomir Jakoniuk, koordynator projektu w szkole.

Placówka z Kędzierzyna-Koźla będzie odpowiedzialna za realizację tematyki dotyczącej produkcji zdrowej żywności, użycia konserwantów oraz regionalnych produktów lokalnych przygotowywanych z owoców.

– Produktem projektu będzie anglojęzyczna strona internetowa zawierająca m.in. materiały dydaktyczne dotyczące sadownictwa i przetwórstwa owoców opracowane przez kadrę i studentów Uniwersytetu Weterynarii z Bukaresztu – mówi Sławomir Jakoniuk.

Szkoła z Polski będzie na bieżąco przygotowywała i zamieszczała na stronie materiały dotyczące przetwórstwa owoców w odwiedzanych krajach oraz przepisy i receptury lokalnych wytworów owocowych. Pierwsze, tygodniowe spotkanie projektowe z udziałem młodzieży Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się w czerwcu. Kolejne we wrześniu w Opavie.

W kwietniu poznamy też wyniki dwóch konkursów, do których wnioski składała szkoła z Kędzierzyna-Koźla. ZS nr 1 stara się o realizację projektu tanecznego „Słowianie tańczą 2” oraz projektu dotyczącego uzależnień wśród młodzieży „Bliżej siebie”. Koordynatorem działań jest Sławomir Jakoniuk.

×

Zapisz się do newslettera