Kamera on-line

Znamy mistrzów ortografii

Razem czy oddzielnie?

Uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich po raz kolejny walczyli o tytuł „Mistrza Ortografii”. Konkurs odbył się w Zespole Szkół nr 1, a patronat nad nim sprawowało Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

- Test nie był taki trudny, najwięcej problemów mieliśmy z interpunkcją – mówili dziennikarzom uczestnicy.

Dyktando zostało przygotowane przez dr Małgorzatę Iżykowską z Uniwersytetu Opolskiego. – Zawarłam w nim pewne konstrukcje zdań, w których problemy stwarza pisownia łączna i rozdzielna – mówiła dr Iżykowska.

Pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów zdobyła drugi raz z rzędu Natalia Jahn z Publicznego Gimnazjum nr 1, natomiast w kategorii szkół średnich zwyciężyła Aneta Fiołek, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego.

Po zakończeniu dyktanda dr Iżykowska wygłosiła wykład pn. „Ajfonytaczpady. Ortografia wyrazów zapożyczonych”. Nagrody w postaci radiomagnetofonów, MP4, słuchawek oraz książek ufundowało Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

- Należy kłaść nacisk na rozwijanie poprawności i wrażliwości językowej młodzieży wbrew tendencjom współczesnej kultury – podsumowali organizatorzy dyktanda.

AL

III konkurs ortograficzny 041.jpeg

III konkurs ortograficzny 047.jpeg

III konkurs ortograficzny 023.jpeg

×

Zapisz się do newslettera