Kamera on-line

Wygrał stroiciel fortepianów. Gimnazjaliści typowali zawody przyszłości

Dla każdego z nich najlepszy zawód oznacza coś zupełnie innego, ważne by przynosił satysfakcję i pozwalał się rozwijać. Gimnazjaliści coraz szybciej planują swoją ścieżkę zawodową, a dla kędzierzyńskiego starostwa to ważny głos przy podejmowaniu decyzji związanych z kierunkami kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.

Uczniowie aż z dwudziestu gimnazjów odpowiedzieli na konkurs organizowany przez starostę powiatu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Ich zadaniem było stworzenie prezentacji multimedialnej przedstawiającej zawód przyszłości.

Pierwsze miejsce zajęła Katrin Kubicka z gimnazjum w Bierawie, która przygotowała prezentację zawodu stroiciela fortepianów i pianin.

- Jest niewielu takich fachowców, to zawód niszowy, a ja sama mam wiele uzdolnionych koleżanek i kolegów, dlatego wybrałam ten zawód i sądzę, że ma on sporą przyszłość, poza tym kocham muzykę – powiedziała zaraz po odebraniu nagrody Katrin Kubicka.

Drugie miejsce zdobył Rafał Piela z gimnazjum w Ujeździe, jego zdaniem przyszłością w kraju są informatycy, a trzecie zajęła Julia Przybyła z gimnazjum w Solarni, której prezentacja dotyczyła lekarza onkologa.

- Rzeczywiście chodziło nam o to, by jak najlepiej rozpoznać nie tylko potrzebę rynkową, wiemy to od pracodawców, ale również to, co proponują ci młodzi ludzie nawet w pierwszych klasach gimnazjum, tak by jak najlepiej dopasowywać ofertę naszych szkół i szybko reagować – zaznaczył  wicestarosta Józef Gisman.  

- Po trwających wiele godzin burzliwych obradach, łącznie około 400 slajdów, zdecydowaliśmy się wybrać najlepsze prezentacje, choć powiem szczerze, to było bardzo trudne zadanie – mówiła Katarzyna Paprotny, doradca zawodowy CKPiU.

Najlepsi gimnazjaliści otrzymali tablety, dyski zewnętrzne, odtwarzacze MP4, wszyscy pozostali upominki.

- Chcielibyśmy, abyście w swoich szkołach stali się ambasadorami planowania kariery, dziękujemy wam, nauczycielom, wszystkim, którzy pracowali z wami nad projektami – dodała Katarzyna Paprotny.

Poza wymienionymi laureatami w konkursie wzięli też udział: Dominika Jędrzejczak, Agata Kot, Dominika Kansy, Dawid Skrobek, Laura Komandera, Zofia Czerwińska, Marta Pietrasz, Magdalena Kozubska, Damian Kowol, Zofia Wróbel, Magdalena Pajonczek, Michał Czerner, Vanessa Wypchol oraz Mikołaj Kowalski.

Uczniom gratulowała również przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel.

AL

×

Zapisz się do newslettera